Twórcy felietonów muzycznych w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 15:51
Z antenami Polskiego Radia związanych było wielu krytyków muzycznych, publicystów, artystów i kompozytorów. W rocznicowej audycji przypomnieliśmy fragmenty radiowych felietonów niektórych z nich.
Audio
  • Twórcy felietonów muzycznych w Polskim Radiu (Poranek Dwójki)
Roman Jasiński
Roman JasińskiFoto: archiwum Polskiego Radia

Od felietonów pracę w radiu zaczynał jeszcze przed wojną Roman Jasiński, pianista, profesor Konserwatorium Warszawskiego, po wojnie dyrektor muzyczny Polskiego Radia. Wiele ze swoich ponad 800 audycji poświęcał postaciom, o których nawet melomani wiedzieli bardzo mało.

Z Polskim Radiem współpracował też Witold Rudziński, kompozytor, pedagog, teoretyk i historyk muzyki. Audycje umuzykalniające "Słuchamy muzyki" przygotowywał od 1948 r. Później występował często na antenach Polskiego Radia, przedstawiając różnorodne tematycznie programy i felietony.

Kolejną ważną radiową postacią był Janusz Cegiełła, popularny dziennikarz muzyczny, kompozytor i dyrygent, scenarzysta filmowy, w latach 70. naczelny dyrektor muzyczny Polskiego Radia i Telewizji. Do swoich największych osiągnięć zaliczał przypomnienie osoby i twórczości Aleksandra Tansmana.

***

Przygotowała: Beata Stylińska

Z nagrań archiwalnych: Roman Jasiński, Witold Rudziński, Janusz Cegiełła

Data emisji: 22.02.2012

Godzina emisji: 6.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/jp

Czytaj także

Stereo na radio i telewizor. Techniczne dzieje Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 16:00
– 7 lipca 1961 r. odbyła się pierwsza emisja programu stereofonicznego. Jeden kanał dźwiękowy przekazywany był przez Program 2, drugi zaś przez nadajnik telewizyjny – mówili pracownicy Polskiego Radia, opowiadając o zmianach technicznych w nadawaniu Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeremi Przybora. Podwójne życie spikera Warszawy II

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 10:00
– Byłem zatrudniony jako swego rodzaju centaur - pół koń, czyli urzędnik, i pół człowiek, czyli spiker – tak w archiwalnym nagraniu swoje radiowe początki wspominał Jeremi Przybora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lata 90. Elżbieta Markowska stwarza Dwójkę na nowo

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 14:00
– Pracowaliśmy z wielkim entuzjazmem. To było nowe wyzwanie i chcieliśmy spełnić oczekiwania słuchaczy – opowiadała Elżbieta Markowska, która dwukrotnie pełniła funkcję dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń