Od Dwurnika po Kulik, czyli "Sztuka w sztuce"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 15:02
Dwójka poleca wystawę w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, której otwarcie zaplanowane jest na 27 kwietnia.
Audio
  • Rozmowa o wystawie "Sztuka w sztuce" w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (Wybieram Dwójkę)
Zofia Kulik, Ambasadorowie przeszłości. Made in GDR, USSR, Czechoslovakia and Poland, 2006, fotografia, 210  243 cm, courtesy Z. Kulik, Galeria ŻAK BRANICKA, Berlin
Zofia Kulik, Ambasadorowie przeszłości. Made in GDR, USSR, Czechoslovakia and Poland, 2006, fotografia, 210 × 243 cm, courtesy Z. Kulik, Galeria ŻAK BRANICKA, BerlinFoto: materiały prasowe

"Sztuka w sztuce", która potrwa do 1 października, to kolejna ekspozycja z cyklu konfrontującego ważne obszary życia z wyobrażeniami artysty. Jednak ta wystawa będzie inna od poprzednich. Wcześniejsze tematy były wzięte z życia i analizowały zawarte w nim prawdy i manipulacje. Historia pokazywała dramat wojny, patriotyzm i identyfikację narodową. Sport ujawniał ludzkie ambicje i możliwości. Ekonomia przestrzegała przed siłą pieniądza i jego wszechobecnością. Zbrodnia zagłębiała się w zło tkwiące w człowieku. Gender wyświetlał przekłamania dotyczące płci. Medycyna pokazała skomplikowane uzależnienie od ciała. Każdy z tych tematów jest bezpośrednim źródłem symboli egzystencjalnych, które można wykorzystać we własnym komentarzu wobec świata, na który jesteśmy skazani. W ramach tych terminów funkcjonujemy, one wyznaczają pole naszej wolności, godności, ale również naszej nieprawości. Natomiast Sztuka nie ma mocy bezpośredniego wpływania na nasze życie. 

Wśród artystów biorących udział w wystawie znaleźli się m.in. Elise Ansel, Krzysztof M. Bednarski, Rafał Bujnowski, Léo Caillard, Enrique Chagoya, Vuk Ćosić, Oskar Dawicki, Sven Drühl, Edward Dwurnik i Zofia Kulik.

materiały prasowe/mz/mc

Zobacz więcej na temat: wystawa
Czytaj także

"Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 10:03
W "Wybieram Dwójkę" zapraszaliśmy m.in. na wystawę "Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich", która 7 kwietnia została otwarta w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ceramika Zsolnay. Secesyjna chemia i tulipany

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 18:14
– Te przedmioty nadawały ton mieszczańskim wnętrzom około 1900 r. – mówiła Natalia Żak, kuratorka wystawy "Zsolnay. Węgierska secesja" w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.
rozwiń zwiń