Józef Panfil. Wystawa prac z lat 1979-2017

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 17:31
Dwójka poleca przekrojową wystawę malarstwa oraz rysunku Józefa Panfila, którą można oglądać w łódzkiej Galerii Willa do 1 października.
Fragment obrazu Józefa Panfila pt. Księżyc, 1995, olej, płótno 18x24 cm
Fragment obrazu Józefa Panfila pt. "Księżyc", 1995, olej, płótno 18x24 cmFoto: materiały prasowe

Ekspozycja obejmuje 88 prac: obrazy malowane farbami olejnymi i akrylowymi na płótnach, płytach i tekturach oraz rysunki ołówkiem, kredką i węglem na papierze – różnych formatów, dokumentujące indywidualne poszukiwania warsztatowe w obrębie portretu, pejzażu, widoków wnętrz sakralnych z ostatnich czterech dekad intensywnej twórczości tego artysty.

Józef Panfil miał dotychczas ponad 30 wystaw indywidualnych, ekspozycja w Galerii Willa będzie siódmą prezentacją jego dorobku w Łodzi, w tym drugą przygotowaną przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi. Wystawie towarzyszy album z reprodukcjami najbardziej reprezentacyjnych dzieł artysty, ze szczególnym naciskiem na prace dotychczas rzadko lub nigdy niepokazywane, jak naturalistyczne portrety wiejskiego filozofa Stanisława z przełomu lat 70. i 80. XX wieku czy cykl stogów siana z Lubiatowa z 2017 roku oraz z tekstami problemowymi prof. Lechosława Lameńskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz światowej sławy tenora, wielbiciela i kolekcjonera polskiej sztuki Wiesława Ochmana.

Urodzony w 1958 roku w Tomaszowie Mazowieckim Józef Panfil w 1984 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego), od wielu lat mieszka i tworzy w Smardzewicach – malowniczej miejscowości nad Zalewem Sulejowskim w Województwie Łódzkim.

To jeden z najzdolniejszych i najpopularniejszych współczesnych polskich malarzy specjalizujący się w uwiecznianiu tak zwanego czystego krajobrazu, choć w imponującym dorobku ma również psychologizujące portrety, oryginalnie kadrowane fragmenty architektury i nastrojowe widoki wnętrz sakralnych, również pozbawionych ludzkiego sztafażu. Wychodząc od rzetelnego, realistycznego warsztatu, popartego wielką wrażliwością na niuanse koloru, światła i kompozycji, artysta wypracował własny styl malarski, choć równie ważny w procesie twórczym jest dla niego rysunek, dlatego po dziś dzień powstają impresyjne szkice ołówkowe, dokumentujące "badanie" motywu.

Uznawany za kontynuatora naszych tradycji polskiej szkoły pejzażu, z równym zaangażowaniem uwiecznia widoki polskiej wsi, zabytkową architekturę Krakowa, Lublina, Kazimierza nad Wisłą i wielu innych polskich miejscowości, jak również krajobrazy z południa Europy: Grecji, Chorwacji, Włoch, Hiszpanii, Francji – będące pokłosiem zagranicznych podróży artysty, odbywanych od 1994 roku.

Uczestnik wielu plenerów malarskich, stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w 1987 roku, nagradzany i wyróżniany w tak prestiżowych konkursach jak Festiwal Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, Ogólnopolska Wystawa Malarstwa Bielska Jesień w Bielsko-Białej, Biennale Małych Form Malarskich w Toruniu, Międzynarodowe Triennale Portretu Współczesnego w Radomiu. Wykładał w Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim, prowadził seminaria z rysunku i malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Niezwiązany z żadnym środowiskiem ani ugrupowaniem artystycznym, od ponad 40 lat konsekwentnie podąża własną drogą twórczą, wypracowując rozpoznawalny i ceniony przez odbiorców styl.

Honorowy Patronat nad wystawą objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wiceprezes Rady Ministrów – profesor dr hab. Piotr Gliński.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:
14 września 2017 r. godz. 17.00 – oprowadzanie po wystawie, wstęp wolny
21 września 2017 r. godz. 17.00 – oprowadzanie po wystawie, wstęp wolny

materiały prasowe/bch

Zobacz więcej na temat: malarstwo