Świętujemy 135. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 13:46
Transmisja uroczystego koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, retrospektywa twórczości oraz opowieść autorki monumentalnej monografii Karola Szymanowskiego - to tylko niektóre z audycji, które poświęcimy w tym tygodniu wybitnemu kompozytorowi.
Karol Szymanowski na tle partytury Stabat Mater, jednego z najbardziej znanych dzieł kompozytora. Grafika według fotografii z lat 20. XX w.
Karol Szymanowski na tle partytury "Stabat Mater", jednego z najbardziej znanych dzieł kompozytora. Grafika według fotografii z lat 20. XX w.Foto: wikimedia/domena publiczna

3 października 2017 r. przypada 135. rocznica urodzin Karola Szymanowskiego. W tym roku mija także 80 lat od śmierci twórcy "Króla Rogera". Obie rocznice będą miały swoje mocne odzwierciedlenie na antenie radiowej Dwójki. 

Szczególnym wydarzeniem rocznicowym jest transmisja uroczystego koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (5 października), w programie którego znalazły się oba koncerty skrzypcowe Szymanowskiego (II Koncert skrzypcowy op. 61, I Koncert skrzypcowy op. 35). Koncert uzupełnią dzieła Jeana Sibeliusa (Tapiola – poemat symfoniczny op. 112) oraz Maurycego Ravel Dafnis i Chloe – II suita. Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego radia poprowadzi Alexander Liebreich. W roli solistki wystapi fińska skrzypaczka Elina Vähälä. Początek transmisji o godz. 19.30.

Osobowość i dzieło Karola Szymanowskiego są także tematami audycji "Zapiski ze współczesności" (od poniedziałku do piątku w godz. 12.45-13.00), której bohaterką jest Teresa Chylińska, wielka znawczyni życia i twórczości kompozytora. Znakomita polska muzykolożka, autorka monumentalnej monografii "Karol Szymanowski i jego epoka", opowie zarówno o wielkim kompozytorze, jak i o swojej pracy nad publikacjami związanymi z tą niezwykłą postacią.

Szymanowski jest również bohaterem "Kanonu Dwójki", w którym Marcin Majchrowski przez cały pierwszy tydzień października w środkowym paśmie audycji (11.00-12.00) proponuje autorską retrospektywę jego dzieł.

  • W poniedziałek (2 października) Marcin Majchrowski zaprosi na Preludia op. 1 Szymanowskiego w wykonaniu Jerzego Godziszewskiego; Trzy fragmenty z poematów Jana Kasprowicza, których wykonawcą jest Ewa Podleś i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Liebreicha oraz Uwerturę koncertową op. 12 w wykonaniu BBC Symphony Orchestra, którą poprowadził wielki Edward Garnder.
  • We wtorek (3 października) autor audycji przypomni III Symfonię op. 27 "Pieśń o nocy" w wykonaniu Steve‘a Davislima, Singverein der Gesellschaft der Musikfreunde Wien, Wiener Philharmoniker pod dyrekcją Pierre’a Bouleza oraz Mity op. 30 w wykonaniu Kaji Danczowskiej i Krystiana Zimermana.
  • W środę w "Kanonie Dwójki" zabrzmią słynne Harnasie op. 55, które usłyszymy w wykonaniu tenora Andrzeja Bachledy oraz Chóru i Orkiestry Polskiego Radia w Krakowie pod dyrekcją Antoniego Wita. W programie także Pieśni kurpiowskie w interpretacji Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia" pod dyrekcją Anny Szostak.
  • Rocznicową retrospektywę utworów Karola Szymanowskiego zakończy w czwartek II Kwartet smyczkowy w wykonaniu zespołu Meccore String Quartet; Słopiewnie op. 46 bis w interpretacji Dagmary Świtacz i Piotra Sałajczyka oraz Mazurki op. 50 (wybór) w wykonaniu pianisty Jerzego Godziszewskiego.
Zobacz więcej na temat: Karol Szymanowski MUZYKA
Czytaj także

Jak "Król Roger" Wisłockiego podbił Buenos Aires

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 14:15
- W sezonie grali tam i "Otella" i "Fausta", ale po jego zakończeniu w głosowaniu publiczności na najlepsze przedstawienie zwyciężyła opera Szymanowskiego - Wiesław Ochman wspominał w Dwójce wykonanie "Króla Rogera" w Argentynie, w roku 1981.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gdy Szymanowski tu mieszkał, Atmę wypełniała muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 15:35
- To miejsce słynęło z wieczorów muzycznych. Zawsze było tu pełno ludzi i tu właśnie skupiała się bohema artystyczna XX-lecia międzywojennego, której niejednokrotnie Karol Szymanowski prezentował swoje kompozycje – podkreśliła Agnieszka Gąsienica-Giewont, opowiadając o zakopiańskiej willi, w której w latach 1930-35 mieszkał polski kompozytor
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jonathan Plowright spotyka Łukasza Borowicza

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 16:00
W "Płytomanii" Kacper Miklaszewski zrecenzował wspólne nagrania angielskiego pianisty i poprowadzonej przez polskiego dyrygenta Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus.
rozwiń zwiń