Wróg publiczny: zakochana Maria Skłodowska-Curie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 11:00
– Romans dwojga naukowców nie powinien budzić politycznych emocji. Ten okrzyknięto nową sprawą Dreyfusa – mówił Maciej Karpiński, autor książki "Maria i Paul. Miłość geniuszy".
Audio
  • Maciej Karpiński opowiada o sprawie romansu Marii Curie i Paula Langevina (Poranek Dwójki)
W 1910 roku romans niedawno owdowiałej Marii Curie i Paula Langevina wstrząsnął Francją
W 1910 roku romans niedawno owdowiałej Marii Curie i Paula Langevina wstrząsnął FrancjąFoto: Tekniska museet/flickr/cc

Namiętna miłość Marii Curie i fizyka Paula Langevina stała się dramatycznym epizodem w życiu sławnej uczonej, jednak mało znanym i niemal całkiem dziś zapomnianym. – Historia ta została wyparta z życiorysu już przez samą Marię Skłodowską-Curie, a jej córka Ewa Curie w biografii matki robi na ten temat jedynie delikatną aluzję – powiedział Maciej Karpiński.

Pisarz zauważył, że w wielu publikacjach - zwłaszcza tych pisanych przez kobiety - można zauważyć tendencję do bagatelizowania romansu. – A przecież ta sprawa wywołała demonstracje uliczne. Dochodziło nawet do pojedynków – opowiadał Maciej Karpiński.

To nie wszystko. Rząd Republiki Francuskiej i rektorat Sorbony zupełnie poważnie rozważały... wydalenie z kraju kobiety, która zdobyła przecież już drugą nagrodę Nobla dla Francji.

***
Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Maciej Karpiński (pisarz i scenarzysta)

Data emisji: 25.03.2015
Godzina emisji: 8.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki" .
mc/mm

Czytaj także

Odkrycie polonu zmieniło świat. Maria Skłodowska-Curie prekursorką radioterapii

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2023 05:55
- Wszystko, czym dysponowali w tym laboratorium było naprawdę nędzne, a jednak to tu robione były badania, które doprowadziły do odkrycia i wydzielenia polonu i radu - powiedział prof. Marcel Guillot, współpracownik Marii Skłodowskiej-Curie.
rozwiń zwiń