Robert Firmhofer: Piknik Naukowy to uniwersalny model dobrych relacji międzyludzkich

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 20:00
- To święto ludzi myślących rozsądnie, krytycznie i twórczo, ludzi ciekawych świata i nie bojących się zadawania pytań - podkreślał dyrektor Centrum Nauki Kopernik oraz współtwórca Pikniku Naukowego.
Audio
  • Bartosz Panek rozmawia z Robertem Firmhoferem, dyrektorem Centrum Nauki Kopernik (Dwójka)
  • Dwójka na stanowiskach Muzeum Pałacu w Wilanowie oraz Muzeum Drukarstwa Warszawskiego (Dwójka)
  • Co słychać na stanowiskach Archiwum Polskiego Radia oraz Studenckiego Koła Archeologii Doświadczalnej UW (Dwójka)
  • Niezwykłe pojazdy i wulkany na 18. Pikniku Naukowym (Dwójka)
Robert Firmhofer
Robert FirmhoferFoto: Polskie Radio

Nasz serwis poświęcony Piknikowi Naukowemu 2014>>>

- Inicjator przedsięwzięcia Łukasz Turski chciał przed laty, aby ludzie na co dzień uprawiający naukę wyszli ze swoich laboratoriów i spotkali się z ludźmi nauką na co dzień się nie zajmującymi - wyjaśnił genezę Pikniku Nuakowego jego współtwórca oraz dyrektor Centrum Nauki Kopernik, Robert Firmhofer. - Szybko okazał się, że to bardzo atrakcyjne dla tych drugich, że wiążą oni przyszłość swoją i społeczeństwa z nauką oraz edukacją, że chętnie komentują konkretne badania z perspektywy praktycznej czy moralnej. Bardzo ważne jest również, że Piknik stał się świetnym narzędziem włączania społecznego tzw. grup defaworyzowanych - podkreślił.

Dlatego przez ostatnie 18 lat kameralne wydarzenie odbywające się pierwotnie na Rynku Nowego Miasta rozrosło się do największej plenerowej imprezy naukowej w Europie, organizowanej od zeszłego roku na Stadionie Narodowym. Piknik stał się też naszym towarem eksportowym, trafiając na Ukrainę, do Chorwacji, Rosji, Gruzji i RPA.

Tematem 18. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest  "czas” - pojęcie na tyle pojemne, że inspiruje tak fizyków, jak i filozofów, a jego definicji w równym stopniu poszukują matematycy i przyrodnicy, co humaniści. Jedno jest więc pewne: wśród niemal tysiąca intrygujących pokazów każdy z nas z pewnością znajdzie coś dla siebie. - Zajmujemy się upływem czasy, jego pomiarem oraz tym, jak my radzimy sobie z nim na poziomie psychologicznym i komórkowym - skomentował Robert Firmhofer.

Na Stadionie Narodowym byli wysłannicy Dwójki: Kajetan Prochyra, Dawid Dziedziczak i Bartosz Panek. - Relacjonuję Piknik Naukowy od kilkunastu lat i za każdym razem coś mnie zaskakuje - podkreślił ten ostatni. Zapraszamy do wysłuchania załączonych nagrań, w którym poznać można brzmienie XVIII-wiecznej drukarni i dowiedzieć się, do czego służy krem z pęcherzy pławnych jesiotrów. Mowa jest też o tym, jak dotknąć dźwięku i czym skandynawski  Hnefatafl różni się od szachów, a iberyjskie Alquerque - od współczesnych warcabów. Specjalne atrakcje dla miłośników motoryzacji!

Wspaniale prezentowało się Polskie Radio - zajmowaliśmy aż 12 stanowisk, w których obecne były nie tylko wszystkie nasze Programy, ale również Studio Reportażu i Dokumentu, portal PolskieRadio.pl, Informacyjna Agencja Radiowa, Teatr czy Archiwum. Można było m.in. sprawdzić, ile centymetrów ma 1 sekunda nagrania, wcielić się w radiowego serwisanta, reportera czy montażystę, przekonać się, na czym polega proces cyfryzacji dźwięku, wziąć udział w nagraniu mikrosłuchowiska oraz wielu ciekawych konkursach. W zupełnie nowej odsłonie powrócił również wielokrotnie nagradzany projekt "Dotknij dźwięku”, który z pewnością pamiętają uczestnicy 16. Pikniku Naukowego.

Zobacz jakie atrakcje na 18. Pikniku Naukowym przygotował portal PolskieRadio.pl

W Programie 2 Polskiego Radia nie zabrakło akcentów związanych z tym ważnym wydarzeniem. Zapraszamy do wysłuchania specjalnego wydania "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" .

mm/ag

Podsumowanie 18. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na Stadionie Narodowym w Warszawie:

Zobacz więcej na temat: NAUKA Piknik Naukowy
Czytaj także

Piknik Naukowy – od króla Jana po esperanto

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 15:00
Największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę odbędzie się już po raz osiemnasty, w sobotę 31 maja - i zajmie się zjawiskiem czasu. Piknik Naukowy ponownie zagości na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wstęp na imprezę jest jak zwykle bezpłatny.
rozwiń zwiń