Żegnamy pionierów polskiej muzyki elektronicznej

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 22:52
W tym roku odeszli dwaj wybitni kompozytorzy związani ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. Bohdana Mazurka i Włodzimierza Kotońskiego wspominać będziemy w cyklu "Pożegnania" w piątkowe popołudnie.
Włodzimierz Kotoński
Włodzimierz Kotoński Foto: Wikipedia/Jacek Kucharczyk/domena publiczna

Włodzimierz Kotoński (1925-2014) był jednym z najważniejszych twórców polskiej awangardy muzycznej, kompozytorem pierwszego rodzimego utworu elektroakustycznego "Etiuda konkretna (na jedno uderzenie w talerz)" z 1959 roku. W latach 1974-76 pełnił funkcję naczelnego redaktora muzycznego Polskiego Radia oraz naczelnego dyrektora muzycznego Polskiego Radia i Telewizji. Od 1967 do 1995 był wykładowcą kompozycji w Akademii Muzycznej w Warszawie - wśród jego uczniów znajdują się m.in. Paweł Szymański, Hanna Kulenty, Stanisław Krupowicz, Tadeusz Wielecki, Edward Sielicki, Jacek Grudzień i Paweł Mykietyn.

Muzykę elektroniczną Włodzimierz Kotoński tworzył w większości znaczących ośrodków europejskich, przede wszystkim jednak w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia.  Z tym samym Studiem związany był - jako realizator oraz samodzielny kompozytor - Bohdan Mazurek (1937-2014). Jeden z najlepszych polskich znawców technologii radiowego studia muzyki elektronicznej, współpracował między innymi z Bogusławem Schaefferem, Tomaszem Sikorskim, Lejarenem Hillerem, Kare Kolbergiem oraz, last but not least, z Włodzimierzem Kotońskim. Przede wszystkim jednak stworzył kilkadziesiąt godzin autorskiej muzyki, odznaczającej się oryginalną, wysmakowaną estetyką brzmienia.

Na wspomnienia dotyczące dwóch wybitnych twórców zaprasza Ewa Szczecińska.

31 października (piątek), godz. 15.00-15.30

mm/bch

Zobacz więcej na temat: elektronika muzyka współczesna
Czytaj także

Eugeniusz Rudnik o pół wieku wyprzedził pomysły współczesnych didżejów

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 06:00
- Byliśmy szczególnym oknem na świat. W czasie najcięższej komuny, stanu wojennego, to do nas przyjeżdżali kompozytorzy ze Szwecji, Ameryki, Francji – mówi współtwórca Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, które powstało 1 listopada 1957 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tam Penderecki bawił się jak mały chłopiec

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 17:00
- Przede mną zdjęcie dyrygującego Andrzeja Markowskiego, po lewej portret Johna Cage'a, z tyłu marszałek Piłsudski, a gdzieś w rogu Jezus Miłosierny - tak pierwszą wizytę w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia wspomina badacz i wydawca jego dorobku, Bolesław Błaszczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włodzimierz Kotoński nie żyje. Był pionierem polskiej muzyki elektroakustycznej

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 17:50
- To jedna z tych osób, które już w latach 50. przenosiły do Polski najnowsze trendy w muzyce współczesnej. Miało to duże znaczenie w jego działalności dydaktycznej - wspominał zmarłego kompozytora jego wychowanek Paweł Szymański. Włodzimierz Kotoński zmarł w wieku 89 lat.
rozwiń zwiń