Przejrzeć się w zwierciadle upadłej Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 22:00
- Na moich oczach wizerunek kraju sukcesy zaczął się kruszyć. Skończyła się pewna epoka. Ale czy zaczęło się coś nowego? - pyta tegoroczna laureatka stypendium im. Kapuścińskiego.
Audio
  • Przejrzeć się w zwierciadle upadłej Hiszpanii (Wybieram Dwójkę)
Ulica Barcelony po strajku generalnym robotników w marcu 2012 roku. Nie tak wyobrażamy sobie słoneczną Hiszpanię...
Ulica Barcelony po strajku generalnym robotników w marcu 2012 roku. Nie tak wyobrażamy sobie "słoneczną Hiszpanię"...Foto: Elkin Cabarcas/PAP/DPA

Aleksandra Lipczyk zamierza napisać książkę o Hiszpanii w stanie głębokiego kryzysu. Hiszpanii, której kondycja nie dotarła chyba jeszcze do naszej świadomości. - Sama miałam bardzo naiwne wyobrażenia, jadąc tam w przełomowym 2008 roku. Zachowałam w pamięci Hiszpanię z okresu moich studiów. To była najmodniejszy kraj w Europie, z którego pochodziły najgłośniejsze filmy i bestsellerowa literatura - opowiadała reportażystka. Jej zdaniem Hiszpania przeżywa teraz największe zmiany od śmierci generał Franco, ale trudno jeszcze powiedzieć, w jakim kierunku podryfuje.

- Chciałabym, aby ta książka stała się także zwierciadłem, w którym my wszyscy będziemy mogli się przejrzeć - podkreśliła Aleksandra Lipczyk. W studiu Dwójki gościła także Małgorzata Szejnert - jurorka IV edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego, która mówiła o kryteriach przyznawania nagrody oraz o dokonaniach jej wcześniejszych laureatów.

***

Prowadzenie: Katarzyna Nowak

Goście: Małgorzata Szejnert, Aleksandra Lipczyk (dziennikarki i pisarki)

Data emisji: 26.01.2015
Godzina emisji:
16.20

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę"

mm

Czytaj także

Hiszpańskie media: czy islam jest problemem Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 13:30
Prasa w Madrycie pisze głównie o ostatnich wydarzeniach we Francji i ich możliwym wpływie na losy krajów Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Głosy starego morza" - podróż do Hiszpanii, której nie ma

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 12:36
"Głosy starego morza. W poszukiwaniu utraconej Hiszpanii" Normana Lewisa to książka, która przenosi nas do nieistniejącego już świata. - Ten tekst jest piękny, momentami wręcz poetycki - mówi Michał Nogaś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Szejnert: na Polesiu giną języki

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 15:00
Białoruski uważany bywa tam za język obcy. Autorka książki "Usypać góry.." rozmawiała po polsku oraz rosyjsku. A natrafiła na języki, którymi mówi dziesięć osób...
rozwiń zwiń