Archiwum rodziny Romerów

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2007 15:30
Kilkunastu członków rodu Romerów z całego świata uczestniczyło 6 listopada w Warszawie w uroczystości przekazania Bibliotece Narodowej rodzinnego archiwum. Składa się ono z ogromnego zbioru listów, dokumentów i pamiątek rodzinnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie od XVI-go wieku.

Najstarsze dokumenty, wchodzące w skład przekazanego Bibliotece Narodowej archiwum, pochodzą jeszcze sprzed Unii Lubelskiej, a najnowsze dotyczą między innymi działalności Tadeusza Romera, ambasadora w Tokio i Moskwie oraz wiceministra spraw zagranicznych RP podczas drugiej wojny światowej. Akt darowizny Bibliotece Narodowej, podpisany przez Adę Romer-Wysocką z Paryża, Teresę Romer z Kanady i Andrzeja Tadeusza Romera z Brukseli, ostatecznie uregulował status prawny całego Archiwum. W dowód wdzięczności Biblioteka Narodowa umieściła w swej Sali Darczyńców tablicę upamiętniającą to wydarzenie. W audycji o archiwum i historii rodziny Romerów opowiadać będą: Teresa Romer, prof. Danuta Kamolowa oraz historyk dr Beata Szubtarska.

Zaprasza Aldona Kawałek

Czytaj także

Archiwum Romerów przekazane Bibliotece Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2007 15:09
Uroczyste podpisanie aktu darowizny przez Adę Romę-Wysocką z Paryża, Teresę Romer z Kanady i Andrzeja Tadeusza Romera z Brukseli ostatecznie uregulowano status prawny całego Archiwum.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfrowa wypożyczalnia

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2009 11:59
W Polsce powstanie cyfrowa wypożyczalnia publikacji naukowych- Academica.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skatalogują księgozbiór Załuskich

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2009 08:25
Biblioteki Narodowe Polski i Rosji - w Sankt- Petersburgu - będą pracowały wspólnie nad wydaniem katalogu księgozbioru Załuskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rękopis Casanowy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 14:42
Francuska Biblioteka Narodowa stała się właścicielką niezwykle cennego dzieła. Jest nim rękopis Giacomo Casanowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwum Leszka Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2010 23:30
Rękopisy, maszynopisy, pierwodruki prasowe oraz materiały audiowizualne, jednego z największych filozofów współczesnych, wzbogaciły zbiory Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

61 proc. Polaków nie czyta książek

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2010 21:15
Czytelnictwo spada systematycznie od 2004 roku. Jeszcze w 1992 roku 75 proc. Polaków czytało co najmniej jedną książkę rocznie, co było dobrym wynikiem w porównaniu tym rokiem.
rozwiń zwiń