W willi Żeromskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2014 18:25
W poniedziałkowe popołudnie przypomnimy historię słynnej willi "Świt" w Konstancinie, w której powstawały takie dzieła, jak "Przedwiośnie", "Snobizm i postęp" czy "Wiatr od morza".
Konstancin-Jeziorna. Willa Świt w której tworzył Stefan Żeromski
Konstancin-Jeziorna. Willa "Świt" w której tworzył Stefan ŻeromskiFoto: Albertyanks/Albert Jankowski/Wikipedia, lic. CC

Dom został zaprojektowany przez Zenona Chrzanowskiego dla jego przyjaciela malarza Zdzisława Jasińskiego. Realizację projektu prawdopodobnie rozpoczęto na początku roku 1914, jednak z powodu wybuchu I wojny światowej przerwano prace. Projekt ukończono dopiero ok. 1920 roku, kiedy to domem zainteresował się Stefan Żeromski. Willę zakupił 25 lipca za sumę 220 tysięcy marek polskich, które stanowiły zaliczkę za wydanie dzieł pisarza przez Jakoba Mortkowicza. Zamieszkał w niej z córką Moniką i miłością swego życia Anną.
W chwili obecnej willa "Świt" została przemieniona w muzeum i ośrodek kulturalny. Znajduje się pod opieką Fundacji na rzecz Utrzymania Spuścizny po Stefanie Żeromskim, założonej jeszcze przed śmiercią przez Monikę Żeromską.

Ewa Prządku porozmawia w "Notatniku Dwójki" z profesor Aliną Kowalczykową z Zarządu Fundacji, a także przedstawi - z taśm archiwalnych - wypowiedzi Moniki Żeromskiej.

11 sierpnia (poniedziałek), godz. 15.00-15.30

mm/kd

Czytaj także

Konstancińskie dzieje Stefana Żeromskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 08:00
Wraz z prof. Aliną Kowalczykową wybraliśmy się na wycieczkę do pięknej podwarszawskiej miejscowości Konstancin - do willi "Świt", domu Anny i Moniki Żeromskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie kobiety Żeromskiego. Otaczały go artystyczne dusze

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 16:30
"Być córką Stefana Żeromskiego znaczyło w Polsce nie mniej niż nosić tytuł książęcy" - tak poetka Julia Hartwig pisała w książce "Ocalić od zapomnienia. Anna i Monika Żeromskie". Zbiór wspomnień o żonie i córce pisarza przygotował Jerzy Snopek.
rozwiń zwiń