Narodowy romantyzm na jubileusz polskiego teatru

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 10:26
Audycję "Inny stan skupienia" poświęcimy współczesnemu czytaniu romantyzmu przez 250-letni teatr publiczny w Polsce.
Próba generalna dramatu pt. Dziady w Teatrze Narodowym. Na zdjęciu aktorzy Gustaw Holoubek i Józef Duriasz (Warszawa 22.11.1967 r.)
Próba generalna dramatu pt. "Dziady" w Teatrze Narodowym. Na zdjęciu aktorzy Gustaw Holoubek i Józef Duriasz (Warszawa 22.11.1967 r.)Foto: PAP ARCHIWUM/ MARIUSZ SZYPERKO

W tym roku świętujemy w całym kraju 250-lecie istnienia teatru publicznego w Polsce. Swój jubileusz 250-lecia obchodzi także Teatr Narodowy w Warszawie. Obchodzi go wyjątkowo ciekawie, gdyż będzie prezentować wybitne "narodowe" dzieła: "Kordian" Juliusza Słowackiego w reżyserii Jana Englerta (premiera 19.11), "Dziady" Adama Mickiewicza w reżyserii Eimuntasa Nekrošiusa (marzec 2016 roku) i "Pan Tadeusz" według Adama Mickiewicza w reżyserii Piotra Cieplaka (maj 2016 roku).

W audycji będziemy rozmawiać nie tylko o tych premierach, ale także o poszukiwaniach młodych reżyserów w dziedzinie dramatu romantycznego, o tym, co dziś znaczy literatura romantyczna i jak pokazywać ją w teatrze: czerpiąc  z tradycji? odwołując się do inscenizacji wielkich Mistrzów, jak choćby Jerzego Grotowskiego, Kazimierza Dejmka, czy Konrada Swinarskiego?

O tym porozmawiamy z prof. Beatą Guczalską (dziekanem Wydziału Reżyserii Dramatu w krakowskiej PWST, jurorem konkursu  na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka żywa") oraz reżyserami Natalią Korczakowską i Janem Englertem.
***

Na audycję "Inny stan skupienia" zapraszamy w środę (23.09) w godz. 21.30-22.30. Program poprowadzi Jacek Wakar.

pp/mc

Czytaj także

Wracamy do świata bez praw człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 14:00
- Sprawa Ołeha Sencowa pokazuje, jak niewiele może społeczność międzynarodowa nawet w sytuacji, gdy łamane są przepisy prawa międzynarodowego - mówił w Dwójce historyk Łukasz Jasina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Perfidia" boga amerykańskiego kryminału

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 08:51
Jeden z najoryginalniejszych twórców literatury kryminalnej - James Ellroy - wciąż pozostaje w Polsce pisarzem niszowym. Czy zmieni to jego "Perfidia"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielokulturowość. Czy należy się tego bać?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2015 15:00
Tematem "Innego stanu skupienia" były różnorodność kulturowa i migracje - zjawiska tak stare jak ludzkie kultury w ogóle.
rozwiń zwiń