Komu potrzebne są filharmonie?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2016 08:00
Entuzjastyczne reakcje na budowę nowych sal koncertowych przygasiły nieco dyskusję o tym, co i dla kogo ma być w nich grane.
Wizualizacja nowego budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Wizualizacja nowego budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w SzczecinieFoto: UMSzczecin/wikimedia/CC BY SA 4.0

Mamy w Polsce ponad 20 filharmonii, nie licząc innych stałych instytucji koncertowych związanych tradycyjnie z muzyką klasyczną. Mamy też stosunkowo niewielką publiczność, która nie zawsze wypełnia sale nawet w wielkich miastach.

Dla kogo utrzymujemy filharmonie? Kto w nich bywa? Kogo mamy szansę do nich przyciągnąć? Jak to zrobić? Jak utrzymać zaufanie do filharmonii jako instytucji wysokiej kultury wobec konieczności zarabiania na utrzymanie? Jakie oczekiwania mają organizatorzy tych instytucji - zwykle władze samorządowe?

Gośćmi audycji będą: Tomasz Bęben - dyrektor naczelny Filharmonii Łódzkiej, Dorota Serwa - dyrektor Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie oraz Paweł Kotla - dyrektor artystyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" - w środę (8.06) w godz. 18.00-18.30 - zapasza Adam Suprynowicz.

mm/jp

Czytaj także

Czy muzyka potrzebuje w Polsce pałaców?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 12:00
- Gmach nowej sali koncertowej znakomicie sprawdza się w ulotce wyborczej. Ale nam potrzebna jest raczej edukacja i oddolne inicjatywy - ocenił pisarz Jacek Dehnel.
rozwiń zwiń