Egzotyczne gatunki odkryte w Internecie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 13:32
Gościem audycji będzie Łukasz Kozak, redaktor serwisu "Polona", autor stron "Stare obrazki ze zwierzętami" i "Discarding Images".
Ilustracja z atlasu Johanna Daniela Meyera Angenehmer und ntzlicher Zeit-Vertreib mit Betrachtung curioser Vorstellungen..., 1756 r. Książka dostępna w serwisie internetowym Biblioteki Narodowej w Warszawie polona.pl
Ilustracja z atlasu Johanna Daniela Meyera "Angenehmer und nützlicher Zeit-Vertreib mit Betrachtung curioser Vorstellungen...", 1756 r. Książka dostępna w serwisie internetowym Biblioteki Narodowej w Warszawie polona.pl Foto: polona.pl/domena publiczna

Na tych obrazkach widzimy nie tylko zwierzęta. Jest na nich długa historia ludzkiej myśli i wyobraźni. Z grafik dawnych zoologów i naturalistów wyłania się proces tworzenia nowożytnej wiedzy - obserwacji, obiegu informacji, kontaktów i sporów między uczonymi. Nasz gość opowie (godz. 8.10, transmisja wideo) o otwieranej 15 lipca wystawie tego typu prac w Bramie Poznania przy ul. Gdańskiej.

Po godz. 7.35 natomiast zaprosimy do warszawskiego Nowego Teatru na spektakl "Made in Bangladesh" niemieckiej choreografki Heleny Waldmann, która wraz z dwunastoma tancerzami kathak odwiedziła fabryki tekstylne w Bangladeszu. Artystka zbadała panujące tam szczególne warunki pracy, które przetworzyła w swojej choreografii inspirując się powtarzalnymi gestami robotników szwalni.

Poza tym w "Poranku": "Wiadomości kulturalne", "Słowo na dzień", "Archiwalnia", a o 7.05 "Płyta Tygodnia". Do zdobycia: "Love" - najnowszy album Simone Kermes (wyd. Sony Classical) z utworami m.in Monteverdiego, Meruli, Purcella, Legrenziego i Dowlanda. Śpiewaczce towarzyszy zespół La Magnifica Comunita pod dyrekcją Enrico Casazzy.

Przypominamy również, że tuż przed godz. 9.00 rekomendacje kulturalne przedstawia znakomity pianista, finalista ubiegłorocznego konkursu Chopinowskiego Charles Richard Hamelin.

***
Na "Poranek Dwójki" w czwartek (14.07) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Marcin Pesta.

jp/bch

Czytaj także

Święty Graal. Kamień z korony Lucyfera?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 19:00
Tak przynajmniej jest zapisane w XIII-wiecznym niemieckim poemacie powstałym w Turyngii. O znaczeniu Świętego Graala w ikonografii, literaturze i teologii dyskutowaliśmy w Dwójkowej audycji "Kryzys wieku średniego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psałterz floriański. Rękopis pełen tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 21:00
W "Kryzysie wieku średniego" rozmawialiśmy o manuskrypcie, który został spisany najprawdopodobniej na przełomie XIV i XV wieku w trzech językach: łacinie, polskim i niemieckim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Superbohater średniowiecznej Europy

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 14:00
"Kryzys wieku średniego" poświęciliśmy Ludwikowi IX Świętemu, trzynastowiecznemu królowi Francji, organizatorowi i uczestnikowi VI i VII wyprawy krzyżowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marchołt. Pornograficzny przebój średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 16:40
- Ta postać jest ciągle obecna w naszej kulturze, chociażby w osobie Tyriona Lannistera z serialu "Gra o tron" - zauważał Łukasz Modelski w audycji poświęconej słynnemu wiejskiemu mędrkowi, co nieobyczajnymi odzywkami zbijał z pantałyku króla Salomona.
rozwiń zwiń