Warszawska Szkoła Historii Idei. Szkoła, której nie było

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 12:45
Zapraszamy na audycję o zjawisku, które funkcjonowało w latach 60. i pozostaje jednym z najciekawszych wydarzeń w polskiej humanistyce XX wieku.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay/domena publiczna

Nie stała za nią żadna instytucja, jej członkowie wywodzili się za to z jednego środowiska - łączyły ich lektury, seminaria i wspólne doświadczenia epoki stalinowskiej. Wyrastająca z rewizjonizmu Warszawska Szkoła Historii Idei do dziś inspiruje polskie dyskusje a powstałe w latach 60. teksty i pojęcia trafiły do kanonu polskiego inteligenta. To książki Leszka Kołakowskiego, Jerzego Szackiego, Bronisława Baczki i Andrzeja Walickiego.

O dokonaniach Szkoły i tym, dlaczego młodzi badacze sięgają po jej teksty, opowiedzą Piotr Kieżun i Adam Puchejda. 

Dariusz Gawin zaś przekonuje, że łagodny sceptycyzm Szkoły jest nam dziś, w czasach silnych tożsamości, bardzo potrzebny.

***

Na "O wszystkim z kulturą" w czwartek (16.03) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Barbara Schabowska.

bch/mz


Zobacz więcej na temat: filozofia Warszawa socjologia
Czytaj także

Władza, agresja, historia. Przemoc mówi językami

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 14:00
- Przemoc kojarzy mi się ze stworzeniem sytuacji przeważającej mocy i intencjonalnego wykorzystania jej w celu zredukowania innego podmiotu do zera - mówił filozof prof. Robert Piłat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyjaźń poza rodziną, pracą i narodem

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 14:00
- Życie współczesnego człowieka rozgrywa się głównie między trzema obszarami: rodziną, pracą i wspólnota narodową. Interesowało mnie, jak mogłaby wyglądać przyjaźń poza tymi kontekstami - mówił dr Michał Herer, laureat Konkursu o Nagrodę im. Barbary Skargi za esej "Pochwała przyjaźni".
rozwiń zwiń