Dwójka

Patriotyzm według księdza Tischnera

26.04.2011 19:26
Tematem przewodnim XI Dni Tischnerowskich jest idea patriotyzmu. Ks. Tischnerowi najbliższa była myśl Norwida: ojczyzna to moralne zjednoczenie, świadomy wybór dobra wspólnego.
Posłuchaj
02'32 Fragment nauki rekolekcyjnej ks. prof. Józefa Tischnera wygłoszonej w kościele św. Brygidy w Gdańsku w okresie Wielkiego Postu - pt. Mój Pan i Mój Bóg (z archiwum Sekcji Polskiej RWE)
10'18 Wojciech Bonowicz o programie XI Dni Tischnerowskich
więcej
Ks. prof. Józef Tischner (galeria)
Ks. prof. Józef Tischner (galeria)

– Dni Tischnerowskie udaje się nam zorganizować już od jedenastu lat. Spłacamy w ten sposób dług, który zaciągnęliśmy u Tischnera – dług w myśleniu, szczególny dług duchowy – mówił w Dwójce Wojciech Bonowicz, poeta, dziennikarz,  biograf księdza profesora.

Dyskusje podczas tegorocznych Dni Tischnerowskich toczyć się będą wokół pojęć ojczyzny i patriotyzmu. Kwestie te należały bez wątpienia do kluczowych Tischnerowskich zagadnień, wracał do nich wielokroć. – Ojczyzna to wspólnota, szczególna wspólnota etyczna – mówił w jednej z rekolekcyjnych nauk wielkopostnych wygłoszonych w latach 80. I dodawał: – Etyka to nie system abstrakcyjnych norm i zasad postępowania, ale to sposób doświadczania człowieka przez człowieka. Ojczyzna to trwający w narodzie sposób doświadczania człowieka przez człowieka.

– Temat XI Dni wybraliśmy trochę pod wpływem tego, co działo się w Polsce rok temu, w kwietniu – tłumaczył Wojciech Bonowicz. – Liczę, że ludzie ten temat podejmą: mimo wszystko ta ojczyzna nas niepokoi, większość naszych dyskusji wokół niej się obraca – opowiadał gość Dwójki, przypominając, że najbliższą definicją ojczyzny była dla Tischnera ta Norwidowska: ojczyzna jako moralne zjednoczenie, świadomy wybór dobra wspólnego.

Plakat
Plakat XI Dni Tischnerowskich (fragm.)

 

XI Dni Tischnerowskie rozpoczną się w środę, 27 kwietnia, mszą świętą w krakowskiej kolegiacie św. Anny. Ważnym wydarzeniem będzie też otwarcie wystawy obrazów Mariana Gromady z cyklu "Byli chłopcy, byli..." oraz – to stały punkt Dni – spotkanie z laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. W tym roku wyróżniono Piotra Sikorę (w kategorii "myślenia według wartości" za książkę "Logos niepojęty"), Dariusza Kosińskiego (w kategorii "nieszczęsny dar wolności" za książkę "Teatra polskie. Historie") oraz Uniwersytet Dzieci (w kategorii "polski kształt dialogu Kościoła i świata" za imponujące pomysłowością, rozmachem i jakością "meblowanie" najmłodszych głów, reprezentowany przez Agatę Wilam).

Najważniejszym wydarzeniem Dni będzie się sesja naukowa "Twarze i maski patriotyzmu". Udział w niej wezmą m.in. prof. Jerzy Szacki, prof. Bronisław Łagowski i prof. Zbigniew Stawrowski. Jednym z prelegentów będzie były premier Słowacji dr Ján Čarnogursky, znana i ceniona postać ruchu dysydenckiego w środkowej Europie. 

Gościem specjalnym Dni Tischnerowskich będzie w tym roku prof. Władysław Stróżewski.
 
Poza tym w programie m.in. spektakl multimedialny "Ojczyzna Tischnera" z udziałem Ewy Kaim, Krzysztofa Globisza i Jerzego Stuhra oraz głośne czytanie eseju "Chochoł sarmackiej melancholii", poświęconego wydarzeniom z marca 1968 r.

XI Dni Tischnerowskie potrwają do 30 kwietnia.

 

Aby wysłuchać fragmentu homilii ks. Tischnera, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie. Nagranie to, pochodzące z Radia Wolna Europa, jest fragmentem bogatego zbioru specjalnego serwisu PR Radia Wolności.

Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy z Wojciechem Bonowiczem oraz do obejrzenia galerii fotografii związanych z osobą ks. Tischnera.

(jp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Tischner: religia jest dla ludzi wolnych

Mówił o trudnej wolności, o dialogu, o etyce, która rodzi się w spotkaniu z drugim człowiekiem. W 85. rocznicę urodzin ks. prof. Józefa Tischnera wspominamy - z archiwum Polskiego Radia i Radia Wolna Europa - poświęcone mu audycje.
Posłuchaj
58'27 Z Józefą Hennelową, prof. Władysławem Stróżewskim, prof. Karolem Tarnowskim, Wojciechem Bonowiczem i dr. Łukaszem Tischnerem rozmawia Hanna Maria Giza (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
02'32 Fragment nauki rekolekcyjnej ks. prof. Józefa Tischnera wygłoszonej w kościele św. Brygidy w Gdańsku w okresie Wielkiego Postu - pt. Mój Pan i Mój Bóg (z archiwum Sekcji Polskiej RWE)
więcej

Jeśli czujesz się w religii istotą zniewoloną, rzuć tę religię. Religia niesie ze sobą doświadczenie wolności. Przed Bogiem niczego się nie musi, wszystko się może – pisał ks. prof. Józef Tischner.

Wolność była dla ks. Tischnera wartością najważniejszą – nie jako dobro samo w sobie, ale jako warunek konieczny urzeczywistnienia innych wartości. Bowiem tylko człowiek wolny potrafi mówić prawdę, potrafi kochać, potrafi dawać świadectwo. Wolność jednak to jednocześnie trudny, "nieszczęsny dar". Ks. Tischner nie traktował jej jedynie w kategoriach pewnego problemu teoretycznego – interesowała go również, a może przede wszystkim, wolność doświadczana: w relacji z drugim człowiekiem, w Kościele, w przestrzeni publicznej, w narodzie.

– Ojczyzna to wspólnota, szczególna wspólnota etyczna – mówił ks. Tischner w jednej z rekolekcyjnych nauk wielkopostnych wygłoszonych, w latach 80., w kościele św. Brygidy w Gdańsku. – Cóż to jest zaś etyka? – pytał się kapłan i odpowiadał: – Etyka to nie system abstrakcyjnych norm i zasad postępowania, ale to sposób doświadczania człowieka przez człowieka. Ojczyzna to trwający w narodzie sposób doświadczania człowieka przez człowieka.

O ks. prof. Tischnerze rozmawiali w 2011 roku w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" Józefa Hennelowa z "Tygodnika Powszechnego", filozofowie: prof. Władysław Stróżewski i prof. Karol Tarnowski, Wojciech Bonowicz, biograf ks. Tischnera, oraz dr Łukasz Tischner.

– Wytworzył się pewien stereotyp ks. Tischnera jako człowieka pogodnego, żartującego – mówił prof. Władysław Stróżewski. – Tymczasem, pod spodem, była u Tischnera wizja tragiczności ludzkiego świata. Dopiero, kiedy dostrzeżemy tę tragiczność, w którą człowiek jest uwikłany, możemy powiedzieć, że naprawdę spotkaliśmy go  – tłumaczył filozof.

O tym, jaki był ów złożony i wymykający się jednoznacznym interpretacjom świat Tischnera, co przyciągało do niego tłumy i czego on sam szukał u innych – dowiemy się w archiwalnej audycji, do której wysłuchania zapraszamy.

***

Tytuł audycji: "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: Józefa Hennelowa, prof. Władysław Stróżewski, prof. Karol Tarnowski, Wojciech Bonowicz oraz dr Łukasz Tischner

Data emisji: 12.03.2011

Godzina emisji: 16.00

jp