Nieznane skarby Podkarpacia

Dwójka
Jacek Puciato 24.02.2012
Kościół św. Marcina w Grywałdzie na Podhalu.   Autor
Kościół św. Marcina w Grywałdzie na Podhalu. Autor , foto: Tomasz Bienias/Wikipedia, lic. GNU

Prawdopodobnie każdy z nas - przynajmniej z widzenia - zna te niewielkie drewniane kościółki:kryte gontem, ze spadzistymi dachami i niewielkimi okienkami; z których roztacza się widok na falujący podkarpacki krajobraz.

W większości z nich wciąż odprawiane są nabożeństwa, można usłyszeć śpiew wiernych i poczuć zapach kadzidła. Ukryte w półmroku wnętrza przez lata dawały schronienie tym, którzy potrzebowali chwili wytchnienia od codziennych problemów i chcieli znaleźć się bliżej Boga.

W sobotniej audycji z cyklu "Przestrzenie kultury" porozmawiamy na temat nowego życia zabytków sakralnych na Podkarpaciu. Gośćmi Justyny Piernik będą: dr Grażyna Stojak, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu; Krzysztof Zieliński, regionalista, członek Stowarzyszenia Pro Carpathia z Rzeszowa, redaktor "Leksykonu drewnianej architektury sakralnej na Podkarpaciu"; Jacek Grzegorzak, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dubieckiej, oraz Jarosław Tomaszewski, prezes Stowarzyszenia na rzecz Ratowania Cerkwi w Baligrodzie.

25 lutego (sobota), godz. 12:00

Witold Lutosławski - serwis specjalny Polskiego Radia
Krzysztof Penderecki
Henryk Mikołaj Górecki - serwis specjalny Polskiego Radia
sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

00:00 - 01:00Cztery struny świataSłuchaj na żywo
Oglądaj na żywo
Wkrótce: Fantazja polska