Prawda z ludzkich szczątków. Szwadrony śmierci zabijały swoich

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 07:30
- Kobieta stanęła przed prostym wyborem: żyć czy zginąć. Słyszała, jak zabija się jej dzieci, one ją wołały. Nie miała możliwości ich ocalenia - mówił reportażysta Mark Danner. Rufina Amaya to jedyny świadek ocalały z masakry w El Mozote...
Audio
  • O masakrze w El Mozote i współczesnej sytuacji Salwadoru w "Rozmowach po zmroku"
Fragment okładki książki Masakra w El Mozote
Fragment okładki książki "Masakra w El Mozote" Foto: mat.prasowe

Grudzień 1981 roku. W Salwadorze trwa wojna domowa. Siły rządowe podejmują szeroko zakrojoną akcję "Młot i kowadło" skierowaną przeciwko partyzantom z Frontu Wyzwolenia Narodowego. Dzieje się to w północno-wschodniej części kraju, w departamencie Morazán.
Cywile wspierający powstańców, w obawie przed represjami, opuszczają swoje domy. Na miejscu pozostają jedynie ci, którzy popierają stronę rządową lub próbują nie angażować się w konflikt. Liczą na ochronę ze strony żołnierzy.
Wojsko dokonuje jednak ich masakry, pozbawiając życia według różnych szacunków od 700 do ponad 1000 osób.
Strategiczne okrucieństwo
W "Rozmowach po zmroku" o masakrze ludności w El Mozote mówili reportażysta Mark Danner, autor książki "Masakra w El Mozote", oraz profesor Lech Miodek z Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW.
Ta tragedia ujawniła szereg cech typowych dla zimnowojennych konfliktów. Po pierwsze całkowite uprzedmiotowienie cywilnych mieszkańców krajów, w których rozgrywały się lokalne konflikty. Po drugie: strategiczne okrucieństwo. Po trzecie: hipokryzję zimnowojennych mocarstw. Wreszcie propagandowe wykorzystywanie relacji dziennikarskich.
Prawda z ludzkich szczątków
Do odkrycia prawdy niezbędna okazuje się w tej sytuacji opowieść świadków oraz "mowa" ludzkich szczątków. - To zakrawa na cud, że ludzkie kości nie poddają się całkowitemu zniszczeniu. Nawet po upływie dziesięcioleci ciało może przemówić. To prawda, która wystąpiła w El Mozote i w innych miejscach - mówił Danner w Dwójce.
- Wszyscy zostali zwolnieni z winy, nikt nie został osądzony - dodał profesor Miodek - Teraz w Salwadorze i w innych krajach Ameryki Południowej ginie z rąk gangów więcej osób niż w czasach wojen domowych. Salwador to teraz najbardziej niebezpieczny kraj na świecie - dodaje.
Audycję prowadził Michał Nowak.

Czytaj także

10 x Kapuściński

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2012 13:47
W związku z rocznicą śmierci Ryszarda Kapuścińskiego Michał Nogaś z radiowej Trójki przygotował dla kultura.polskieradio.pl subiektywny wybór najważniejszych książek Mistrza!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Salwador - miejsce, w którym giną kobiety

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 19:30
Według niezależnego, szwajcarskiego ośrodka badawczego, 14 spośród 25 krajów o najwyższym wskaźniku zabójstw kobiet to kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wojna futbolowa" Kapuścińskiego trafi do kin!

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 11:31
Kanadyjski reżyser Philippe Falardeau kupił prawa do ekranizacji książki polskiego reportażysty Ryszarda Kapuścińskiego o konflikcie pomiędzy Hondurasem a Salwadorem.
rozwiń zwiń