Maria Danilewicz-Zielińska. Opiekunka polskiej literatury na emigracji

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 14:09
- W Londynie w roku 1943 dostała zadanie zgromadzenia biblioteki z uwzględnieniem rzadkich poloniców. Dla Radia Wolna Europa zrecenzowała ponad 300 nowości wydawniczych z kraju - opowiadał w Dwójce o legendarnej bibliotekarce, ale też pisarce i badaczce polskiej literatury dr Wojciech Kaliszewski.
Audio
  • Audycja o Marii Danilewicz-Zielińskiej (Opowieści po zmroku/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Thanes.Op

29 maja minęła 110. rocznica urodzin zmarłej w 2003 roku Marii Danilewicz-Zielińskiej, która w międzywojniu pracowała w Bibliotece Narodowej – w pierwszych latach jej działalności, a w czasie II wojny światowej zorganizowała Bibliotekę Polską w Londynie, by przez kolejne 30 lat nią kierować.

W audycji "Opowieści po zmroku" sięgnęliśmy po archiwalne nagranie,w  którym Maria Danilewicz-Zielińska wspominała początki biblioteki w Londynie. - Pierwszym naszym zadaniem po zakończeniu wojny było dostarczenie olbrzymiej liczbie Polaków z Kresów słowników i podręczników do nauki angielskiego. Po książki, które nazywaliśmy narzędziami pracy, ustawiały się kolejki.

Choć w czasach PRL żyła na emigracji, była doskonale zorientowana w krajowym życiu artystycznym, ale też śledziła też twórczość Polaków na obczyźnie. - Tworzyła mapę literatury polskiej, scalała różne środowiska - opowiadał dr Kaliszewski. - Jej szkice o literaturze emigracyjnej to doskonały warsztatowo podręcznik o wielkich i znanych, ale też zapomnianych autorach.

Maria Danilewicz-Zielińska sama też pisała powieści i opowiadania. Zajmowała się ponadto różnymi zagadnieniami literackimi np. związkami polskiej literatury romantycznej z Wielką Brytanią, czy też analizą porównawczą twórczości jej pokolenia na emigracji, z autorami czasów Wielkiej Emigracji z pierwszej połowy XIX wieku.

W audycji mówiliśmy także o jej niezłomnej postawie i trudnej starości w Portugalii.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowała:  Małgorzata Szymankiewicz i Katarzyna Hagmajer

Goście: dr Wojciech Kaliszewski i prof. Wacław Lewandowski (historycy literatury)

Z nagrań archiwalnych: Maria Danilewicz-Zielińska (bibliotekarka, pisarka) i Włodzimierz Odojewski (pisarz)

Data emisji: 29.05.2017

Godzina emisji: 21.30

bch/mz

Czytaj także

Wspominamy prof. Ryszarda Przybylskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 12:14
Bohaterem "Opowieści po zmroku" był mistrz i przewodnik kilku pokoleń polskich intelektualistów XX wieku. 10 maja mija pierwsza rocznica śmierci profesora Przybylskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wacław Grubiński. Od Przybyszewskiego po "Lenina"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 20:07
W "Opowieściach po zmroku" przypomnieliśmy życie i twórczość polskiego dramatopisarza i prozaika, autora m.in. dramatycznych wspomnień  "Między sierpem a młotem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Kokot. Z obłokami grałem w karty

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 05:00
Historia domu, który Michał Kokot zbudował w podtoruńskiej wsi Osiek nad Wisłą, stała się punktem wyjścia do przypomnienia niezwykłego człowieka.
rozwiń zwiń