Kuchnia Słowian. "Było kwaśno i ostro"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2015 16:00
- Mięso jadano od święta. Dieta dawnych Słowian była bardziej roślinna, niż nasza - mówiła w Dwójce archeolożka Joanna Lorynowicz.
Audio
  • Joanna Lorynowicz o kuchni Słowian (Droga przez mąkę/Dwójka)
Czy współczesna polska kuchnia ma coś wspólnego z menu naszych słowiańskich przodków?
Czy współczesna polska kuchnia ma coś wspólnego z menu naszych słowiańskich przodków?Foto: EME/Pixabay, lic. CC

– O kuchni Słowian możemy mówić głównie na podstawie domysłów - opowiadał gość audycji "Droga przez mąkę". - Znamy narzędzia i produkty, znamy częściowo technikę. Nie znamy słowiańskich receptur. Pierwszy przepis, który został napisany po polsku zawdzięczamy Rejowi i jest to szesnastowieczny sposób na ćwikłę - dodawała Joanna Lorynowicz.

W wiekach wcześniejszych chętnie gotowano polewki na bazie ziół i warzyw. - Dodawano do nich kwaśny barszcz, ale też marchewkę, pietruszkę, rzepę. Nie znano cukru, więc gotowano na słono, kwaśno i na ostro - wyjaśniała badaczka.

Wśród ulubionych potraw Słowian była bryja i tłukno. Lorynowicz zwracała też uwagę, że słowiański rosół różnił się znacznie od współczesnego.

***

Tytuł audycji: Drogę przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Joanna Lorynowicz (archeolożka)

Data emisji: 25.04.2015

Godzina emisji: 11.30

bch/asz

Czytaj także

Wielki głód we włoskim raju

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 16:00
- Także w dziedzinie "kuchni ubogiej" neapolitańczycy pokazali wybitny talent do improwizacji - powiedział smakosz Tomasz Prange-Barczyński po lekturze pamiętnika Normana Lewisa z okupowanych Włoch.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można zjeść jajko Kolumba?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2015 20:00
Według jednego z dawnych przepisów jest to możliwe. O sposobach na - nie tylko wielkanocne - jaja dyskutowaliśmy w świątecznym wydaniu "Drogi przez mąkę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznana historia wina z amfory

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2015 16:00
Odpryskiem mody na wina naturalne stał się dziś powrót amfory. A wszystko zaczęło się 8 tysięcy lat temu na południu Gruzji.
rozwiń zwiń