Piwo i polityka u Jaroslava Haška

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 10:00
"Piwo nigdy nie zrobi człowieka tak dojrzałym politycznie, jak wino" - pisał w swojej książce "Historia Partii Umiarkowanego Postępu (w Granicach Prawa)" czeski klasyk. O alkoholu, który jest jednym z głównych wątków tego zbioru anegdot, rozmawialiśmy ze Zbigniewem Kmieciem - kucharzem, obieżyświatem.
Audio
  • Piwo i polityka u Jaroslava Haška (Droga przez mąkę/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Merydolla

Gospodarz audycji "Droga przez mąkę" Łukasz Modelski podkreślał, że "Historia Partii Umiarkowanego Postępu (w Granicach Prawa)" jest literaturą z gatunku non-fiction, obleczoną w gawędziarskie szaty. Jaroslav Hašek w żartobliwym tonie opisuje w tej książce prawdziwe postaci, ale przede wszystkim związki politycznych partii z początków XX wieku i alkoholi. Pisarz dywaguje tu na temat wpływu pijanego trunku na poglądy polityczne. I tak, lokale partii narodowo socjalistycznej wg Haška mieszczą się tam, gdzie jest dobrze uwarzone piwo smichowskie. Z kolei Partia Umiarkowanego Postępu w Granicach Prawa lubuje się w mocniejszych alkoholach, takich jak rum, żubrówka, czy arak. Co ciekawe, zdaniem pisarza, postawienie na zły trunek może się stać przyczyną małej popularności partii, a czasem wręcz jej zagłady.

Goszczący w audycji Zbigniew Kmieć porównywał fragmenty książki ze współczesnym klimatem kultury piwnej w Czechach. Znawca piwa wskazywał na cechy dobrego browaru, ale też zdradzał, jak i gdzie go znaleźć.

***

Tytuł audycji: Drogę przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Zbigniew Kmieć (kucharz, obieżyświat)

Data emisji: 3.06.2017

Godzina emisji: 10.00

bch/jsz

Czytaj także

Beli Hamvasa filozoficzna rozprawa o winie

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 15:04
W audycji "Droga przez mąkę" rozmawialiśmy o książce "Filozofia wina". Publikacja, która powstała w roku 1945, dotyczy związków wina z odpoczynkiem, kąpielą, snem i miłością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

2017. Rok, w którym kucharze odkryli ogień

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 14:00
– Wracamy do korzeni nie tylko w wyborze składników, lecz także w technikach, jakimi te składniki traktujemy – mówiła Małgorzata Minta, dziennikarka i blogerka kulinarna.
rozwiń zwiń