365 filmów Nowych Horyzontów

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 12:02
W sobotnim "Magazynie europejskim" opowiedzieliśmy między innymi o trwającym we Wrocławiu 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty.
Audio
  • Magazyn Europejski a w nim: rozmowa z Joanną Łapińską, dyrektor programową Nowych Horyzontów; materiał o systemie unijnych oznaczeń geograficznych; rozmowa o Europejskim Festiwalu Miłośników Kultury Ludowej "Europeada" w Kielcach (Dwójka)
Kadr z filmu Dzikie historie, który otwierał tegoroczny festiwal Nowe Horyzonty
Kadr z filmu "Dzikie historie", który otwierał tegoroczny festiwal Nowe Horyzonty Foto: Nowe Horyzonty/mat. pras.

Widzowie wrocławskiego festiwalu mogą wybierać spośród bogatej oferty 365 filmów, w tym 199 pełnometrażowych. Od lat festiwal korzysta ze środków unijnych, ostatnio z programu "Kreatywna Europa", dzięki temu udaje się do Wrocławia sprowadzać filmy twórców eksperymentujących, najciekawsze i najnowsze europejskie tytuły, organizować retrospektywy czy zapraszać artystów jako gości imprezy. Ideą festiwalu jest także prezentacja mało znanych w Polsce kinematografii narodowych.
Z Joanną Łapińską, dyrektor programową Nowych Horyzontów, rozmawiał Grzegorz Chojnowski.  
***
Pozostałe tematy audycji:
System unijnych oznaczeń geograficznych – może on w niedalekiej przyszłości objąć także produkty niespożywcze, takie jak np. wyroby rękodzieła związane z lokalną, regionalną tradycją czy produkty przemysłowe wytwarzane z lokalnych surowców. Obecnie ochroną oznaczeń geograficznych cieszą się produkty rolno-spożywcze. Na ponad 3000 chronionych oznaczeń geograficznych zdecydowana większość to wina i wyroby spirytusowe. Polska do tej pory zarejestrowała w Komisji Europejskiej ponad 30 tego typu produktów, m.in. truskawkę kaszubską, oscypek, bryndzę podhalańską, miód z Sejneńszczyzny, ser koryciński swojski, staropolski miód pitny czy rogal świętomarciński. KE uważa, że oznaczenia geograficzne za istotny element negocjacji umów handlowych z krajami trzecimi.
Europejski Festiwal Miłośników Kultury Ludowej "Europeada" w Kielcach – odbywający się pod patronatem honorowym Komisji Europejskiej. Bierze w nim udział około 3500 artystów z ponad 20 państw. Można usłyszeć muzykę ludową, chóralną, oglądać występy taneczne, brać udział w warsztatach. O idei "Europeady" opowiedzą: dr Maciej Obara, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, które jest polskim organizatorem wydarzenia, oraz Marta Szczecińska, koordynatorka festiwalu.
Na "Magazyn europejski" zapraszał Bartosz Panek.
jp/bch

Czytaj także

Cztery spojrzenia na Europę

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 22:00
Zestrzelenie malezyjskiego samolotu na Ukrainie to najważniejszy temat w ostatnich dniach w mediach Unii Europejskiej. Reakcje prasy czeskiej i brytyjskiej śledzili Paweł Szukała i Adam Dąbrowski. Refleksjami podzielili się w sobotnim "Magazynie europejskim".
rozwiń zwiń