Jak brzmiała przedwojenna ulica Gęsia?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 15:00
Przebiegała ona w bezpośrednim sąsiedztwie dzisiejszego budynku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Czy uda się ją znowu usłyszeć?
Audio
  • Jak brzmiała przedwojenna ulica Gęsia? (Magazyn europejski/Dwójka)
Zdjęcie z 1943 roku. Powstanie w getcie warszawskim, widok z ulicy Zamenhofa w kierunku domu nr 20 stojącym na skrzyżowaniu z ulicą Gęsią
Zdjęcie z 1943 roku. Powstanie w getcie warszawskim, widok z ulicy Zamenhofa w kierunku domu nr 20 stojącym na skrzyżowaniu z ulicą GęsiąFoto: domena publiczna (wikimedia)

W ramach projektu "Dźwięki przedwojennej ulicy Gęsiej" wolontariusze wraz z pracownikami Muzeum POLIN, muzykami i varsavianistami odkrywają historię właśnie tej ulicy. Materiałów o dawnej Gęsiej zachowało się bardzo niewiele, dlatego każdy ślad lub wzmianka o tej ulicy to nieoceniona pomoc przy rekonstrukcji dźwięków. Dźwięki mogą kryć się w archiwalnych nagraniach, fotografiach, dokumentach, wspomnieniach. Organizatorami projektu są Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Europejski Instytut Studiów Żydowskich PAIDEIA w Szwecji.

*

W sobotę, 1 sierpnia minęła 71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W związku z tą datą organizowanych jest wiele przedsięwzięć upamiętniających to wydarzenie. Jednym z nich jest projekt. Warszawskiego Przedsiębiorstwa Turystycznego WPT 1313 - wycieczki szlakiem powstańczych barykad i twierdz.

*

Osmanie i Europejczycy. Świat islamu i świat chrześcijański. Czy faktycznie są tak różne? A może coś jednak je łączy? Tę problematykę chcą pokazać nam twórcy projektu Ottomans&Europeans, czyli Osmanie i Europejczycy. Dzięki środkom z budżetu kulturalnego Unii Europejskiej artyści i naukowcy biorą udział w dyskusjach i warsztatach, a mieszkańcy Brukseli, Krakowa i Austrii mogą wybrać się na jedną z trzech wystaw poświęconych Imperium Osmańskiemu. Opowiadała o nich jedna z organizatorek projektu - Ann Geeraets.

*

A  jakie tematy dotyczące UE znalazły się w europejskiej prasie? O tym nasi korespondenci z Pragi i Berlina.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Tomasz Mościcki

Data emisji: 1.08.2015

Godzina emisji: 13.30

mm/jp

Czytaj także

Zakończenie akcji likwidacyjnej warszawskiego getta

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 05:45
– Prezes Rady Żydowskiej inż. Adam Czerniakow popełnił samobójstwo. Wiedział on dokładnie, że rzekome przesiedlanie na wschód to śmierć setek tysięcy ludzi w komorach gazowych. Nie mając możności przeciwstawienia się temu, co się stało, wolał odejść – pisał w swoich wspomnieniach Marek Edelman.
rozwiń zwiń