Dwójka

Zaduszkowa Trans-Fuzja w Dwójce

02.11.2013 23:50
W szóstym spotkaniu z muzyką improwizowaną zaproszeni przez Andrzeja Bauera goście eksplorowali refleksyjne obszary dźwiękowe.
Olo Walicki podczas koncertu z cyklu Trans-Fuzja
Olo Walicki podczas koncertu z cyklu "Trans-Fuzja"Foto: Grzegorz Śledź/PR2
Obejrzyj
Zaduszkowa Trans-Fuzja - cz.1
Zaduszkowa Trans-Fuzja - cz.2

Program koncertu był bardzo zróżnicowany. Zabrzmiały utwory najnowsze (Duchnowski, Walicki), dawniejsze w nowoczesnym ujęciu (Mahler, Messiaen), a także improwizacje i opracowania piosenek.

W Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, wystąpili wokaliści Elżbieta Chlebek i Wojciech Myrczek, kontrabasista Olo Walicki, mistrz komputerów Cezary Duchnowski oraz wilonczelista i gospodarz koncertu Andrzej Bauer.

Program:

Cezary Duchnowski - Muzyka form przestrzennych , Klamka

Olo Walicki - Pamięci Taty

Olivier Messiaen - Louange à l'Immortalité de Jésus (VIII cz. "Quatuor pour la fin du temps")

Gustav Mahler - Kindertotenlieder (nr. 4)
Rezső Seress - Szomorú vasárnap (1933)

***
Trans-Fuzja to seria wydarzeń muzycznych, mających ożywić dźwiękami i kreatywną energią oddane ponownie do użytku Studio im. Władysława Szpilmana.
Zaproszeni artyści - kompozytorzy, improwizatorzy, wywodzący się z rożnych nurtów muzycy - zrealizują wspólnie serię kameralnych, zróżnicowanych wewnętrznie i bogatych brzmieniowo projektów artystycznych. Łączy ich pasja poszukiwania nowej ekspresji, nowych wysublimowanych brzmień poprzez niekonwencjonalne użycie technologii.
Tej najnowszej, cyfrowej, ale także poprzez połączenie jej z tradycyjnymi instrumentami i analogowym przetwarzaniem ich brzmienia. Szybkość i intensywność realizowania muzycznych idei, brzmieniowych oraz formalnych, wynika z intensywnych improwizowanych sesji muzycznych, możliwych dzięki wzajemnej fascynacji i szacunkowi, mimo nierzadko odmiennych stylów uprawiania muzyki i różnych artystycznych kolei losu.
Duch improwizacji, wsparty znajomością artystycznego warsztatu i umiejętnością panowania nad tradycyjnym elektronicznym i cyfrowym instrumentarium, może przynieść nowe i nieoczekiwanie atrakcyjne rezultaty.

Zobacz więcej na temat: Andrzej Bauer
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Trans-Fuzja po raz pierwszy

25.11.2012 10:00
Agata Zubel, Katarzyna Moś, Cezary Duchnowski, Marcin Masecki, Dj Lenar i Andrzej Bauer w pierwszej odsłonie Trans-Fuzji – cyklu niezwykłych muzycznych spotkań!
Agata Zubel
Agata ZubelFoto: Tomasz Kulak/mat. prasowe
Posłuchaj
02'49 Andrzej Bauer o pierwszej odsłonie cyklu Trans-Fuzja
02'57 Agata Zubel: zaskoczona będzie nie tylko publiczność
więcej

Trans-Fuzja to seria wydarzeń muzycznych, pragnących ożywić dźwiękami i kreatywną energią oddane ponownie do użytku Studio im. Władysława Szpilmana.
Zaproszeni artyści: kompozytorzy, improwizatorzy, wywodzący się z rożnych nurtów muzycy, zrealizują wspólnie serię kameralnych, zróżnicowanych wewnętrznie i bogatych brzmieniowo projektów artystycznych.
Połączy nas pasja poszukiwania nowej ekspresji, nowych wysublimowanych brzmień poprzez niekonwencjonalne użycie technologii.
Tej najnowszej, cyfrowej, ale także poprzez połączenie jej z tradycyjnymi instrumentami i analogowym przetwarzaniem ich brzmienia.
Szybkość i intensywność realizowania muzycznych idei, brzmieniowych i formalnych, będzie czerpać tu energię z intensywnych improwizowanych sesji muzycznych, możliwych dzięki wzajemnej fascynacji i szacunkowi, mimo nierzadko odmiennych stylów uprawiania muzyki i różnych artystycznych kolei losu.
Duch improwizacji, wsparty znajomością artystycznego warsztatu i umiejętnością panowania nad tradycyjnym elektronicznym i cyfrowym instrumentarium, może przynieść nowe i nieoczekiwanie atrakcyjne rezultaty.
To wszystko, mam nadzieję, spełni się dzięki wyjątkowym warunkom do pracy i geniuszowi miejsca naszych spotkań.
Andrzej Bauer, kurator wydarzenia
Pierwszy koncert z cyklu Trans-Fuzja odbył się w niedzielę, 21 października, w Studiu im. Władysława Szpilmana. Był on poświęcony patronowi Studia oraz Witoldowi Lustosławskiemu, który pod pseudonimem Derwid napisał w latach 50. i 60. wiele szlagierów. Piosenki te przedstawimy w nowych opracowaniach – mówił w Dwójce, w rozmowie z Katarzyną Nowak, Andrzej Bauer.

Obok Adama Struga wystąpili znakomici artyści młodego pokolenia: Agata Zubel, Katarzyna Moś, Cezary Duchnowski, Marcin Masecki i DJ Lenar.

Czytaj także

"Trans-Fuzja": elektroniczne zabawy z Bachem

15.06.2013 23:00
Zapraszamy do obejrzenia spotkania ze suitami Jana Sebastiana Bacha, ożywionymi za pomocą elektroniki przez wiolonczelistę Andrzeja Bauera i jego gości.
Andrzej Bauer
Andrzej BauerFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Obejrzyj
"Trans-Fuzja": spotkania ze suitami Jana Sebastiana Bacha - cz. 1.
"Trans-Fuzja": spotkania ze suitami Jana Sebastiana Bacha - cz. 2.

W cyklu "Trans-Fuzje" zaproszeni artyści - kompozytorzy i wywodzący się z różnych nurtów muzycy - realizują wspólnie serię kameralnych, zróżnicowanych wewnętrznie i bogatych brzmieniowo projektów artystycznych.

Łączy ich pasja poszukiwania nowej ekspresji, nowych wysublimowanych brzmień poprzez niekonwencjonalne użycie technologii. Tej najnowszej, cyfrowej, ale także poprzez połączenie jej z tradycyjnymi instrumentami i analogowym przetwarzaniem brzmienia.

Tym razem nowoczesne elektroniczne brzmienie zderzyło się z muzyką baroku. Andrzej Bauer zaprosił do współpracy kompozytorów Pawła Hendricha i Cezarego Duchnowskiego oraz wybitnego klawesynistę Marka Toporowskiego.

Koncert odbył się Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie, 12 maja 2013 roku.

Zobacz więcej na temat: Andrzej Bauer barok koncert