Awangardziści włoskiej literatury pod ostrzałem

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2017 14:00
- Te teksty przypomniały mi cierpienia okresu studenckiego, to literatura strasznie akademicka pisana dla profesorów i nieszczęsnych doktorantów - mówiła w Dwójce o wydanych po raz pierwszy w Polsce opowiadaniach Giorgio Manganelliego oraz Tommasa Landolfiego Magdalena Miecznicka.
Audio
  • Recenzja zbiorów opowiadań Giorgio Manganelliego "Centuria. Sto krótkich powieści rzek" oraz Tommasa Landolfiego "Morze karaluchów" (Czytelnia/Dwójka)
Fragmenty okładek książek omawianych w audycji Czytelnia
Fragmenty okładek książek omawianych w audycji "Czytelnia"Foto: materiały prmocyjne

Szczególnie trudna, zdaniem uczestników audycji "Czytelnia", jest lektura tekstów Giorgio Manganelliego zebranych w tomie "Centuria. Sto krótkich powieści rzek". - To jest literatura, która mało ma wspólnego z życiem. To tylko konstrukcja intelektualna, króciutkie teksty na dwie strony o pewnym panu, który np. czeka na panią, w której jest zakochany albo w której mógłby się zakochać - oceniała Magdalena Miecznicka. - Brak jest konkretów wizualnych i sensualnych - dodawała.

Piotr Kofta ukuł przy okazji czytania "Centurii" pojęcie literatury ujemnej. - To jest manifest literackiego nihilizmu. Autor konstruuje teksty, w których nie ma nic, czego przeciętny czytelnik szuka w literaturze. Nie ma narracji, pointy, kulminacji.

Nieco lepiej Dwójkowi krytycy ocenili zbiór "Morzu Karaluchów" Tommasa Landolfiego, choć Magdalena Miecznicka określiła autora mianem nieudanego Witolda Gombrowicza.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

GościeMagdalena Miecznicka, Piotr Kofta (krytycy literaccy) 

Data emisji: 7.01.2017

Godzina emisji: 12.30

bch

Czytaj także

Strącanie żołnierzyków w opowiadaniach Małeckiego

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 13:57
- Dość płytko przeżyłem pierwsze pięć zgonów, natomiast im dalej, tym większą obojętność wykazywałem wobec kolejnych agonii, a pod koniec zacząłem traktować je w kategoriach humorystycznych - mówił Piotr Kofta o "Śladach" Jakuba Małeckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rodowód" starszej siostry braci Singerów

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 15:30
W audycji rozmawialiśmy m.in. o książce będącej pierwszym przełożonym na język polski zbiorem opowiadań izraelskiej pisarki Esther Kreitman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura 2016. Zachwyty i książki "nudne jak kefir"

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 12:25
W minionym roku w "Czytelni" zrecenzowaliśmy 18 polskich i 22 zagraniczne książki. Czas na podsumowanie, czyli listę najlepszych pozycji oraz tych, których lekturę odradzamy.
rozwiń zwiń