Moda językowa, czyli image nowej generacji

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 09:20
Potrzeba było zaledwie kilku lat, by "ojcostwo" zamienić w "tacierzyństwo". Jak lansuje się modne wyrazy?
Bezkrytyczne uleganie modzie językowej przynosi szkody zarówno językowi, jak i użytkownikom
Bezkrytyczne uleganie modzie językowej przynosi szkody zarówno językowi, jak i użytkownikomFoto: Sławomir Milejski/Wikimedia/cc

Z modą językową mamy do czynienia, gdy zauważamy wzrost częstości użycia wyrazu, który nie jest usprawiedliwiony potrzebami informacyjnymi. U źródeł mody na jakieś słowo leży jego retoryczna atrakcyjność. W efekcie rozprzestrzeniania się popularnych wyrazów często rozszerza się kontekst ich użycia, co prowadzi niekiedy do absurdalnych nadużyć.

Czytamy np. o "filozofii uprawy roślin", która sprostać musi "globalnym wyzwaniom". "Filozofia" ta "wyraźnie przyczynia się do zrównoważonego rozwoju w sektorze ogrodnictwa". Należy jednak pamiętać o tym, że "uzyskanie optymalnych rezultatów zależy od odpowiedniego skorelowania czynników".
O "fajnej" i "wiodącej" "filozofii", "image'u", o przysłówku "dokładnie" zastępującym rodzime "tak" lub "właśnie", a także wielu innych modnych sformułowaniach opowiedzą w Dwójce językoznawcy: prof. Andrzej Markowski i prof. Jerzy Podracki.

Do telefonicznego udziału w audycji zapraszamy również naszych słuchaczy – czekamy na pytania i wątpliwości dotyczące tak bieżącego tematu, jak i spraw ogólnie związanych z kulturą języka (tel. 22 645 22 22).

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy we wtorek (27.01) w godzinach 18.00-19.00. Program poprowadzi Małgorzata Tułowiecka.

mc/mm

Czytaj także

Co miał Bohun pod hajdawerkami? "Spodnie" i inne wstydliwe wyrazy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 11:05
"Z szablą się temu oto kawalerowi nie nadstawiaj, bo jużeś raz przed nim umykał" - kpił w "Ogniem i mieczem" Zagłoba z Bohuna - "Ledwieś i hajdawerków nie zgubił". Dlaczego słowa o opadających spodniach były w XVII w. tak obraźliwe?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czerwiec, miesiąc pod znakiem larwy owada

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 19:00
- Jeszcze w XVII wieku w Polsce używano łacińskich nazw miesięcy, ostatecznie zwyciężyły jednak u nas ślady kultury rolniczej - mówiła Agata Hącia, która wraz z prof. Andrzejem Markowskim przedstawiła w Dwójce genezę słów związanych z kalendarzem.
rozwiń zwiń