"Kto nie je zupy, ten umrzeć musi", czyli makabryczna pedagogika

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 18:40
W specjalnym - halloweenowym - wydaniu "Pop-południa" zastanawialiśmy się, po co nam strach oraz na ile kultura popularna nas z nim oswaja. Punktem wyjścia były mrożące krew w żyłach wierszyki dla dzieci pisane w XIX w.
Audio
Ilustracja do: Heinrich Hoffmann, Der Struwwelpeter, 1858
Ilustracja do: Heinrich Hoffmann, "Der Struwwelpeter", 1858Foto: Wikipedia/domena publiczna

Przywołaliśmy m.in. popularne opowiastki Heinricha Hoffmana. Czy wciąż spełniają swoją pedagogiczną funkcję? Czy ciągle robią wrażenie na najmłodszych? Dlaczego nas dziś śmieszą?

Audycję z udziałem prof. Grzegorza Leszczyńskiego poprowadziła Marta Strzelecka.

jp/bch/mm

Czytaj także

Mary Sue ratuje świat, czyli co czyta dzisiejsza młodzież

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 12:05
Wielotomowe sagi o nastolatkach, którzy walczą ze światem dorosłych, to obecnie książki, które najczęściej trafiają na listę bestsellerów. - Receptę na ten sukces wymyślono lata temu, kiedy to pojawiły się postaci określane mianem "Mary Sue" - wyjaśniał Wojciech Orliński. - Były to dziewczątka, które posiadały niemalże same zalety i zawsze zwyciężały. Początkowo bohaterki traktowano z przymrużeniem oka, ale czas pokazał, że ich przygody naprawdę świetnie się sprzedają.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzycy i psychopaci, czyli pop z wielu stron

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 00:20
W "Pop-południu" rozmawialiśmy z Jamesem Blackshawem, młodym - urodzonym w 1981 roku - angielskim gitarzystą i pianistą, porównywanym z Bertem Janschem, Robbiem Basho, Johnem Fahey’em czy Jackiem Rosem. A potem zajęliśmy się... psychopatami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Endgame - książka przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 21:00
7 października swoją premierę miała książka "Endgame. Wezwanie". To multimedialne dzieło, którego czytelnicy mogą wygrać realne pieniądze. W narrację książki wpleciono łamigłówki, których rozwiązanie prowadzi do kolejnych zagadek.
rozwiń zwiń