Józef Elsner – dzieła na skrzypce i pianoforte

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 15:00
Album o w niepowtarzanej aurze brzmieniowej w interpretacji znakomitego duetu – Sławomir Tomasik & Edward Wolanin. To jedyne jak dotąd na świecie nagranie wczesnych utworów skrzypcowych Elsnera wykonanych na historycznych instrumentach.
Fragm. okładki płyty Józef Elsner  dzieła na skrzypce i pianoforte
Fragm. okładki płyty "Józef Elsner – dzieła na skrzypce i pianoforte"Foto: mat. prasowe

Album "Józef Elsner – dzieła na skrzypce i pianoforte" to jedyny jak dotąd taki album wydany na fonograficznym rynku. FFV Records do tego projektu zaprosiła znanych polskich artystów: skrzypka Sławomira Tomasika i pianistę Edwarda Wolanina – laureatów konkursów muzycznych i fonograficznych, profesorów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
W albumie znajdują się wszystkie dzieła, które dotrwały do naszych czasów: trzy Sonaty op. 10 oraz dwa polonezy: D-dur à Sophie Czartoryska i E-dur Lodoïska de Kreutzer. Zarówno III Sonata Es-dur, jak i Polonez Lodoïska de Kreutzer w aranżacji wykonawców są pierwszym i jedynym jak do tej pory nagraniem tych utworów (World premiere recording).
Atrakcją dla słuchacza nagrania jest jego historyczne brzmienie. Wykonawcy postawili sobie za cel, by nagrać utwory Elsnera w wersji instrumentalnej możliwie najbliższej tej, jaką miał do dyspozycji kompozytor. Edward Wolanin wykonuje swoją partię na pianoforte z pedałami kolanowymi, wykonanym według instrumentu Waltera z 1792 roku przez Paula Mc Nulty’ego. Sławomir Tomasik gra na jelitowych strunach założonych na skrzypce Marcina Groblicza z ok. 1763 roku. W nagraniu została wykorzystana kopia smyczka François’a Tourte’a z ok. 1785 roku wykonana przez znanego lutnika polskiego Michała Więckowskiego. Całość zabrzmiała w stroju 432 Hz, czyli o ćwierć tonu niżej, niż dziś stroimy instrumenty.
Zarejestrowane na tej płycie dzieła stanowią dobry probierz talentu kompozytorskiego młodego Elsnera. Widać w nich doskonałe rzemiosło kompozytorskie, znajomość formy, inwencję melodyczno-harmoniczną. Utwory te mogą bez trudu konkurować ze znanymi dziś dziełami powstałymi w ówczesnym czasie w Austrii, Niemczech czy we Francji. 
FFV Records i Fundacja SKRZYPCE im. T. Wrońskiego wydając album w podwójną rocznicę: 245. rocznicę urodzin i 160. rocznicę śmierci Elsnera, chciała przypomnieć wybitnego polskiego kompozytora. Mało jest polskich dzieł skrzypcowych z okresu stricte klasycznego. Jesteśmy przekonani, że płyta z muzyką Józefa Elsnera właśnie w historycznym brzmieniu, zaprezentowanym przez znakomitych artystów, przybliży tę twórczość szerszej publiczności.

/

mat. prasowe, ac

Zobacz więcej na temat: Dwójka MUZYKA