Symfoniczny hołd dla Jana Karskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 18:00
W piątkowej "Filharmonii Dwójki" zapraszamy na retransmisję koncertu, upamiętniającego działalność słynnego emisariusza Państwa Podziemnego.
Audio
  • Marcin Nałęcz-Niesiołowski i Julia Kociuban o radiowym koncercie w hołdzie Janowi Karskiemu. Rozmawiała Beata Stylińska (Poranek Dwójki)
Prof. Jan Karski - prawnik, dyplomata, kurier Polskiego Państwa Podziemnego, świadek Holokaustu, laureat nagrody imienia Brata Alberta za heroiczną służbę Polsce. 1996.
Prof. Jan Karski - prawnik, dyplomata, kurier Polskiego Państwa Podziemnego, świadek Holokaustu, laureat nagrody imienia Brata Alberta za "heroiczną służbę Polsce". 1996. Foto: PAP/TVP/Ireneusz Sobieszczuk

- Wybraliśmy utwory, które w różny sposób nawiązują do życia Karskiego - mówił w Dwójce Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrygent koncertu, który zaplanowano na 6 listopada w Koncertowym Studiu PR. im. Witolda Lutosławskiego. - Stąd np. obecność Koncertu fortepianowego Henryka Warsa, odnoszącego się do amerykańskiego okresu w historii Karskiego - tłumaczył.

Koncert odbywa się w związku z obchodami Roku Jana Karskiego. Organizatorami wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia oraz Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego. Retransmisja wydarzenia będzie miała miejsce 7 listopada, o godz. 19.00 w audycji "Filharmonia Dwójki".

***
Jan Karski zasłynął jako kurier Podziemnego Państwa Polskiego, który jako pierwszy przekazał w ręce gen. Sikorskiego oraz przywódców państw alianckich informacje o tym, co Niemcy robią z Żydami. Karski dwukrotnie odwiedził jako strażnik łotewski getto warszawskie i Izbicę Lubelską. Podczas tych wizyt widział tragiczne sceny, które do końca zapamiętał: młodych chłopców z Hitlerjugend, którzy strzelali do dzieciaków jak do kaczek, trupy na ulicach, głodujące dzieci, a także wagony wypełnione wapnem musującym, w których ludzie tracili życie już w podróży do Treblinki.
Jan Karski w Radiach Wolności >>>
Misja Jana Karskiego zakończyła się niepowodzeniem. Przywódcy państw alianckich na wieść o holokauście nie podjęli żadnych działań.
Jan Karski w Polskim Radiu >>>

Program:
Fryderyk Chopin - Andante spianato i Polonez Es-dur op.22 *
The Golden Land - instrumentalne wersje pieśni Mordechaja Gebirtiga w opracowaniu Bester Quartet
Henryk Wars - Koncert fortepianowy **
Pieśni żydowskie w wykonaniu Bente Kahan
Ignacy Paderewski - Fantazja polska op.19 na fortepian i orkiestrę *
Arnold Shönberg - Ocalały z Warszawy op.46 na głos mówiony, chór męski i orkiestrę (1947)
Wykonawcy:
Julia Kociuban * fortepian, Wojciech Majewski ** fortepian, Bester Quartet, Bente Kahan, Mariusz Bonaszewski, Grupa Basów Chóru Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa, Marcin Nałęcz-Niesiołowski
Prowadzi:
Marcin Majchrowski
Tytuł audycji: "Filharmonia Dwójki"
Data emisji: 7.11.2014

Godzina emisji: 19.00

/

bch

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Jan Karski
Czytaj także

Towarzyszka ostatnich lat życia Jana Karskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 12:50
Z Kają Mirecką-Ploss, autorką książki "Jan Karski - człowiek, któremu powiedziałam prawdę" spotkamy się w czwartkowy wieczór.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Karski – bolesna samotność legendarnego kuriera

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 12:00
– Siedzieliśmy w piżamach przed kominkiem i Janek powiedział, że to pierwszy okres w jego życiu, gdy nie musi niczego udawać – mówiła w Dwójce Kaja Mirecka-Ploss, pisarka i działaczka społeczna, towarzyszka ostatnich lat życia Jana Karskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziedzictwo Jana Karskiego. Jaką misję kurier pozostawił nam?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 19:00
Misje Jana Karskiego pozwoliły krajom zachodnim poznać polską rzeczywistość wojenną. Co istotnego dla historii Polski i świata zrobił wysłannik? Jakie zadanie pozostawił nam do wypełnienia? O tym rozmawialiśmy w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń