Dwa przeboje weryzmu w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 19:00
Zapraszamy do Teatru Wielskiego im. Stanisława Moniuszki na podwójną premierę: "Rycerskości wieśniaczej" Pietro Mascagniego oraz "Pajaców Ruggiero Leoncavallego.
Dwa przeboje weryzmu w Poznaniu
Foto: materiały promocyjne

Po sukcesie Cavalleria rusticana, pierwszej opery werystycznej, Leoncavallo postanowił pójść w ślady jej twórcy. Rozpuścił plotkę, jakoby libretto jego Pagliacci zainspirowała historia prawdziwego morderstwa, i napisał dwuaktówkę, która wprawdzie nie dorównuje kompozycji Mascagniego, ale świetnie się z nią dopełnia. Wkrótce potem impresariowie nowojorskiej MET związali te krótkie opowieści o zdradzie i zemście w nierozerwalny tandem operowy. Jego popularność okazała się z czasem przekleństwem dla twórców: ambitny Mascagni nigdy już nie powtórzył swego pierwszego triumfu, rozgoryczony późniejszymi niepowodzeniami Leoncavallo sam próbował zdyskredytować swe dzieło. Na próżno. Ta komedia wciąż nie jest skończona, dziś znów zabiją Turiddu.
"Cavalleria rusticana" ("Rycerskość wieśniacza") Pietra Mascagniego – tę doskonałą jednoaktową operę o dramacie wielkiej namiętności i zazdrości w sycylijskiej wiosce wyreżyseruje Leszek Mądzik – reżyser teatralny i scenograf, artysta, malarz, twórca Sceny Plastycznej KUL. Kierownictwo muzyczne nad nią objął maestro Gabriel Chmura. Projekt kostiumów: Zofia de Ines.
"Pagliacci" ("Pajace") Ruggiera Leoncavalla znakomicie dopełnia historię opowiedzianą w operze Cavalleria rusticana. Miłość i zdrada przenikają się w niej jak świat sztuki i rzeczywistości. Rola Cania, głównego bohatera, należy do najważniejszych partii tenorowych, z którą mierzą się najlepsi śpiewacy. W poznańskiej realizacji wykona ją Gruzin George Oniani. Spektakl, pod kierownictwem muzycznym Gabriela Chmury, wyreżyseruje Krzysztof Cicheński.
Premiera: 31 stycznia 2015
Następne spektakle: 1, 3, 8 lutego 2015, 29, 31 marca 2015

mm/mc

Zobacz więcej na temat: opera Poznań
Czytaj także

Projektant w operze może pofantazjować

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 15:15
- To tu Arkadius projektuje czterometrowe suknie, a Gosia Baczyńska robi je z ogromnego koła - mówił w Dwójce Marcin Fedisz, kurator wystawy "Opera Haute Couture".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opera dziś – kicz czy żywe doświadczenie sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 12:00
Tu wszystko zdaje się wyolbrzymione, ckliwe, jakby "wyjęte" z realności i "włożone" w przestrzeń całkowicie sztuczną. Czy opera to martwa sztuka.
rozwiń zwiń