Dwójka

Kabaretowe numery i klimaty: Qui Pro Quo

25.10.2008 11:25
Kabaretowe numery i klimaty: Qui Pro Quo - audycja Iwony Malinowskiej i Bogumiły Prządki poświęcona najpopularniejszemu kabaretowi dwudziestolecia międzywojennego. Czy kabaretowi?

25 października 2008, godz. 12:05

Gość audycji - autor książki "Kochana stara buda", która niebawem ukaże się w księgarniach - Tomasz Mościcki - w podtytule wyjaśnia: "Teatr Qui Pro Quo". Analizując repertuar, układ wielu programów, emplois wykonawców, "Qui Pro Quo" można określić jako "teatr małych form" lub "teatro-kabaret". Filarami repertuarowymi "Qui Pro Quo" byli: Julian Tuwim, Antoni Słonimski i Marian Hemar. a gwiazdami - między innymi: Hanka Ordonówna, Zula Pogorzelska, Mira Zimińska, Eugeniusz Bodo, Kazimierz Krukowski. Autorki audycji przypomną z nagrań archiwalnych Ich wielkie szlagiery. Tomasz Mościcki spróbuje wyjaśnić, odwołując się do 12-letniej historii "Qui Pro Quo ", na czym polegał jego fenomen. W książce "Kochana stara buda"  znajduje się wiele fotografii i kopii ważnych dokumentów. Autorem szaty graficznej jest znany słuchaczom, gość   audycji z tego cyklu - p. Roman Dziewoński. W legendzie , związanej z powstaniem "Qui Pro Quo" pamięta się głównie nazwisko jego pierwszego dyrektora - Jerzego Boczkowskiego i gwiazd. Wiele z nich, starało  się później,  we wsponieniach / pisanych i ustnych/  przekazać niezwykłą atmosferę  panującą przy Senatorskiej 20, w podziemiach Galerii Luxemburg., gdzie mieścił się teatr. Opowieści Romana Dziewońskiego dopełnią rys historyczny- bo ksiązka Tomasza Mościckiego ma charakter dokumentalny.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Kabaretowe numery i klimaty: Ludwik Sempoliński

27 czerwca 2009, godz. 12:15

Kolejna audycja Iwony Malinowskiej i Bogumiły Prządki poświęcona będzie Ludwikowi Sempolińskiemu, który był aktorem, reżyserem, pedagogiem, kierownikiem artystycznym.

O występach w kabaretach i teatrach muzycznych Sempolińskiego opowiada Roman Dziewoński. Usłyszymy też fragmenty wspomnień "mistrza", a także jego największe przeboje.

Czytaj także

Kabaretowe numery i klimaty: Marian Załucki

28 marca 2009, godz. 12:05

Tym razem autorki cyklu postanowiły przypomnieć bardzo zabawne teksty monologów i fraszek w wykonaniu bohatera audycji, Mariana Załuckiego. 13 kwietnia minie bowiem 30. rocznica śmierci tego niezwykle lubianego przez publiczność poety i satyryka. "Przejażdżki wierszem", "Uszczypnij Muzo", "Czy pani Lubi Załuckiego?" - to tylko niektóre z tytułów jego książek. Debiutował w krakowskim Teatrze Satyryków. Później był gwiazdą wielu kabaretów. Występował w  Wagabundzie, Szpaku, Dudku i - przede wszystkim - w Podwieczorku przy mikrofonie. Wiele jego tekstów mimo silnego osadzenia w realiach peerelowskiej rzeczywistości nie straciło na sile wymowy - dotyczy to oczywiście ponadczasowych relacji damsko-męskich. Marian Załucki nie był zawodowym aktorem, mimo to na estradzie był niezwykle charakterystyczny, publiczność rozpoznawała go natychmiast. Niepozorna postura, nieśmiałość w ruchach i niepewność w głosie (z lekkim akcentem lwowskim) oraz charakterystyczne, od czasu do czasu pojawiające się "zacięcie", witano gromkimi brawami.

Audycja Iwony Malinowskiej i Bogumiły Prządki z udziałem Romana Dziewońskiego, który miał szczęście znać pana Mariana Załuckiego osobiście...

Czytaj także

Kabaretowe numery i klimaty: Wydanie wielkanocne

4 kwietnia 2010, godz. 15.00

Audycja Iwony Malinowskiej i Bogumiły Prządki z udziałem reżysera i znawcy historii kabaretu - Romana Dziewońskiego.

W roku jubileuszu 85-lecia Polskiego Radia, autorki postanowiły, sięgnąwszy do archiwum, przypomnieć najzabawniejsze skecze, scenki, dialogi i piosenki o tematyce wielkanocnej z kabaretów i audycji cyklicznych: Ilustrowany Magazyn Rozrywkowy, Ilustrowany Magazyn Autorów, Tu Dziewiątka, Podwieczorek przy mikrofonie i Parnasik. Owe żarty podane są słuchaczom w formie pisanek, do których Roman Dziewoński dołożył liryki Wojciecha Młynarskiego.Mowa jest także o babach, kurczaczkach i pieczonym prosięciu.

Czas akcji "owych numerów" - to lata pięćdziesiąte, sześćdziesiąte i siedemdziesiąte, a występują w nich m. in.: Irena Kwiatkowska, Marian Kociniak, Jonasz Kofta, Jan Pietrzak, Marian Załucki, Ludwik Jerzy Kern, Jan Tadeusz Stanisławski, Krystyna Sienkiewicz, Alina Janowska, Stefan Friedman, Krzysztof Kowalewski i Marta Lipińska.

Czytaj także

Kabaretowe numery i klimaty: Jerzy Dobrowolski

3 października 2009, godz. 12:05

Kabaretowe numery i klimaty: Jerzy Dobrowolski - audycja Iwony Malinowskiej i Bogumiły Prządki z udziałem reżysera, znawcy historii kabaretu, autora książek o tej tematyce - Romana Dziewońskiego.

Wkrótce słuchacze ujrzą na półkach księgarskich najnowszą książkę gościa zatytułowaną "Dla mnie bomba Jerzego Dobrowolskiego". I o tej właśnie książce opowiada Roman Dziewoński - a właściwie o jej bohaterze. Przypomina nieżyjącego już artystę, którego tacy aktorzy jak Irena Kwiatkowska, Piotr Fronczewski, Jerzy Turek, Stanisław Tym uważali za niedościgłego mistrza satyry i kabaretu, swojego nauczyciela. Jerzy Dobrowolski, urodzony w 1930 roku był z wykształcenia aktorem- absolwentem warszawskiej PWST. Stworzył jedne z pierwszych powojennych kabaretów: kabaret "Koń" i "Owca", które przeszły do legendy. Był także doskonałym aktorem radiowym. Grał w słuchowiskach a także w audycjach rozrywkowych, które także sam reżyserował - Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy i kabaret "Decybel", emitowane w "Trójce". W audycji znajdą się fragmenty tych nagrań, złożone głównie z tekstów Marii Czubaszek. Jerzy Dobrowolski był twórcą wielu powiedzonek i zwrotów, które nadal funkcjonują np. "Serwus, jestem nerwus" czy "Dzień dobry, jestem z kobry."


Czytaj także

Kabaretowe numery i klimaty: Jeremi Przybora

28 lutego 2009, godz. 12:05

Audycja Iwony Malinowskiej i Bogumiły Prządki z okazji 5-tej rocznicy śmierci współtwórcy "Kabaretu Starszych Panów".

Jeremi Przybora - to także aktor, reżyser, autor wielu słuchowisk, humoresek i tekstów satyrycznych. O wszechstronnej twórczości autora libretta do teatralnej wersji "Piotrusia Pana" opowiada gość - reżyser i autor książek z historii kabaretu - Roman Dziewoński. W audycji znajdą się także fragmenty archiwalnych nagrań słuchowisk z cyklu "My z przyjacielem", parodie znanych utworów literackich, żarty i skecze "słowotwórcze" pana Jeremiego oraz piosenki w wykonaniu znakomitych aktorów przez lata współpracujących z Jeremim Przyborą, a także z duetem Przybora - Wasowski: Ireny Kwiatkowskiej, Edwarda Dziewońskiego, Barbary Kraftówny, Bronisława Pawlika, Mieczysława Czechowicza, Wiesława Michnikowskiego, Barbary Wrzesińskiej i Kaliny Jędrusik.

Czytaj także

Kabaretowe numery i klimaty: „Mrożki” z radiowych Podwieczorków

26 czerwca 2010, godz. 12:00

29 czerwca Sławomir Mrożek kończy 80 lat.

Zapraszamy na audycję Iwony Malinowskiej i Bogumiły Prządki, w której autorki wspólnie z gościem – Romanem Dziewońskim – przypomną początki prozatorskie Sławomira Mrożka. W latach 1960-65 szacowny Jubilat pisał regularnie monologi  dla aktorów występujących w Podwieczorku przy mikrofonie. Wykonywali je: Wiesław Michnikowski, Mieczysław Czechowicz, Saturnin Żórawski, Aleksander Dzwonkowski, ale najczęściej – po mistrzowsku – Edward Dziewoński. Owe „mrożki”, przywołując, wydawałoby się, realne sytuacje  z życia pewnej społeczności małego miasteczka, pokazują absurdy ówczesnej peerelowskiej rzeczywistości...

Czytaj także

Kabaretowe numery i klimaty: Scenki, dialogi, skecze

Kabaretowe numery i klimaty: Scenki, dialogi, skecze - audycja Iwony Malinowskiej i Bogumiły Prządki z udziałem Romana Dziewońskiego.

31 stycznia 2009, godz. 12:05

Tym razem autorki znanego już słuchaczom cyklu wraz z gościem - Romanem Dziewońskim - reżyserem, autorem kilku książek o kabaretach, przypomną z nagrań archiwalnych  legendarne już dziś scenki, dialogi i skecze z kabaretów "Dudek", "Pod Egidą", z "Piwnicy pod Baranami" oraz kabaretów radiowych.

Roman Dziewoński opowie o specyfice tych form, o różnicach między nimi i o sposobie funkcjonowania. Dawniej przestrzegano wyrazistości form, dziś różnice między poszczególnymi numerami uległy zatarciu. Jednym z powodów jest mniejsze znaczenie aluzji, adresowanej w konkretnych tekstach do publiczności. W czasach PRL-u był to podstawowy chwyt w celu porozumienia się z widzami na różne tematy.

W wybranych dialogach, scenkach i skeczach, usłyszą Państwo znakomitych aktorów: Irenę Kwiatkowską, Edwarda Dziewońskiego, Bronisława Pawlika, Kazimierza Rudzkiego, Jonasza Koftę, Wiesława Gołasa, Jana Kobuszewskiego, Wiesława Dymnego, Krzysztofa Litwina, Bohdanę Majdę, Stefana Friedmanna i Wiesława Michnikowskiego.

Czytaj także

Sławomir Mrożek w 'Kabaretowych numerach i klimatach'

29 czerwca Sławomir Mrożek kończy 80 lat. W najbliższą sobotę przypomnimy słynne "Mrożki" z radiowych Podwieczorków

29 czerwca Sławomir Mrożek kończy 80 lat.  Zapraszamy na audycję Iwony Malinowskiej i Bogumiły Prządki, w której autorki wspólnie z gościem – Romanem Dziewońskim – przypomną początki prozatorskie Sławomira Mrożka. W latach 1960-65 szacowny Jubilat pisał regularnie monologi  dla aktorów występujących w Podwieczorku przy mikrofonie. Wykonywali je: Wiesław Michnikowski, Mieczysław Czechowicz, Saturnin Żórawski, Aleksander Dzwonkowski, ale najczęściej – po mistrzowsku – Edward Dziewoński. Owe „mrożki”, przywołując, wydawałoby się, realne sytuacje  z życia pewnej społeczności małego miasteczka, pokazują absurdy ówczesnej peerelowskiej rzeczywistości...


26 czerwca (sobota), godz. 12.00