Tym razem wybór padł na Olgę Kern i rosyjskie arcydzieła

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 14:30
W konkursie "Koncert za SMS" wybrali Państwo koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Michała Klauzy. W styczniu 2010 roku zespołowi towarzyszyła znakomita pianistka Olga Kern.
Tym razem wybór padł na Olgę Kern i rosyjskie arcydzieła
Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Rosyjska pianista jest w świecie bardzo ceniona, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie rozpoczęła się jej międzynarodowa kariera. W czerwcu 2001 roku zdobyła złoty medal na dwunastym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Van Cliburna . Była pierwszą od 30 lat kobietą - laureatką najwyższego trofeum tego konkursu. Gdy dwa lata później wystąpiła w Waszyngtonie, krytyk „ Washington Post , nie zawahał się porównać jej wirtuozerii z tą, jaką olśniewał publiczność Vladimir Horowitz .

Nagrodę w postaci sześciu płyt z kompletem kwartetów smyczkowych Mieczysława Weinberga w interpretacji Danel Quartett zdobyła w tym tygodniu Pani Aleksandra z Warszawy.

Występ NOSPR i Olgi Kern sprzed czterech lat przypomni w piątek, 2 maja po godzinie 13.00 Marek Zwyrzykowski.

K01

Posłuchaj fragmentu koncertu K01

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Michał Klauza, Olga Kern – fortepian (Katowice, sala im. Grzegorza. Fitelberga, 15.01.2010)

Modest Musorgski Świt nad rzeką Moskwą ( Wstęp do I aktu dramatu muzycznego Chowańszczyzna ), Sergiusz Rachmaninow IV Koncert fortepianowy g-moll op. 40, Dymitr Szostakowicz XI Symfonia g-moll op. 103 Rok 1905

***

W "Konkursie za SMS" co tydzień przedstawiamy Państwu nowe propozycje koncertowe.

Każdy z koncertów ma swój indywidualny symbol literowo-cyfrowy (K01, K02, K03, K04, K05). O tym, który z nich nadamy w całości w piątkowej audycji, decydują uczestnicy głosowania.

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy wysłać SMS pod numer 71211 z symbolem wybranego koncertu oraz krótkim uzasadnieniem wyboru. Autor najciekawszego uzasadnienia otrzyma cenną nagrodę!

Głosy oddawać można od godz. 15.00 w piątek do godz. 18.00 w czwartek. O wynikach głosowania informujemy na naszej antenie w czwartek o 19.30.

Uczestnicy głosowania mogą wygrać nagrody w postaci boxów płytowych

Regulamin konkursu "Koncert za SMS" - nagrody płytowe

***

W minionym tygodniu głosowali Państwo także na następujące koncerty:

K02

Posłuchaj fragmentu koncertu K02

Ebony Band, dyr. Werner Herbers (Warszawa, Studio koncertowe im. Witolda Lutosławskiego, 25.04.2005)

Leo Smit Trio na klarnet, aktówkę i fortepian , Hanns Eisler Kantata op. 64 , Hans Krása Passacaglia i fuga, Józef Koffler kantata Miłość op. 14, Konstanty Regamey Kwintet na klarnet, fagot, skrzypce, wiolonczelę i fortepian

Ebony Band powstał w 1990 roku z inicjatywy Wernera Herbersa , oboisty grającego w orkiestrze Concertgebouw w Amsterdamie. Z niej rekrutuje się większość muzyków zespołu, w którego repertuarze przeważają utwory z pierwszej połowy XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł mało znanych lub niesłusznie zapomnianych. Ich autorzy byli niegdyś pomijani w życiu koncertowym z powodów politycznych, a i dziś ich muzyka z trudem konkuruje z pozycjami tak zwanego żelaznego repertuaru. Szczególną grupę wśród tych kompozytorów stanowią twórcy doświadczeni przez okrutny czas wojny i panowania nazizmu. Koncert był hołdem złożonym trzem wybitnym kompozytorom żydowskim zgładzonym podczas II wojny światowej: urodzonemu w Amsterdamie Leo Smitowi , pochodzącemu z Pragi Hansowi Krásie i związanemu przed wojną ze Lwowem Józefowi Kofflerowi .

 

K03

Posłuchaj fragmentu koncertu K03

Dang Thai Son - recital (Warszawa, Filharmonia Narodowa, 1.03.2005)

Claude Debussy Preludia ( Zeszyt II), Fryderyk Chopin Impromptus: As-dur op. 29, Fis-dur op. 36, Ges-dur op. 51, Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66, II Scherzo b-moll op. 31, III Scherzo cis-moll op. 39

Recital osiadłego w Kanadzie wietnamskiego pianisty odbył się dla uświetnienia 195 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w 1980 roku oraz nagrody Polskiego Radia za najciekawsze wykonanie mazurków ujawnił w Filharmonii Narodowej niezwykłą wrażliwość na kolorystykę miniaturowych arcydzieł francuskiego kompozytora oraz wspaniałe wyczucie chopinowskiej frazy.

 

K04

Posłuchaj fragmentu koncertu K04

Altenberg Trio Wien: Amiram Ganz - skrzypce, Alexander Gebert - wiolonczela, Claus-Christian Schuster - fortepian (Warszawa, Sala Wielka Zamku Królewskiego, 4.04.2007) - XI Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Ludwig van Beethoven Trio fortepianowe D-dur op. 70 nr 1 „ Geistertrio” , Frank Martin T rio na temat irlandzkich pieśni ludowych , Arnold Schönberg Verklärte Nacht op. 4 (opr. Eduard Steuermann)

Urozmaicony program w świetnym wykonaniu Altenberg Trio , którego debiut odbył się dwie dekady temu, w styczniu 1994 roku podczas Tygodnia Muzycznego w Salzburgu. Zespół jest afiliowany przy dwóch wiedeńskich instytucjach: Gesellschaft der Musikfreunde i Miejskim Konserwatorium Muzycznym. Rokrocznie występuje w należącej do Towarzystwa Muzycznego sali imienia Brahmsa w Wiedniu. Gra na wielu festiwalach, m.in. austriackich: Brahmsowskim w Muerzzuschlag, którego dyrektorem jest grający w Triu pianista Claus-Christian Schuster , oraz w Hartbergu. Jego członkowie prowadzą kursy mistrzowskie w Hartbergu oraz doroczną letnią szkołę w Accademia di Musica di Pinerolo w Piemoncie. Zespół ma w repertuarze ponad 150 triów fortepianowych, należących do klasyki gatunku, a także napisanych z myślą o nim.

 

K05

Posłuchaj fragmentu koncertu K05

Polska Orkiestra Radiowa, Chór Filharmonii Krakowskiej, dyr. Jerzy Maksymiuk, Ingolf Wunder – fortepian, Iwona Sobotka - sopran (Filharmonia Krakowska, 11.11.2005) – Koncert Polonia Semper Fidelis podczas I Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie

Andrzej Panufnik Uwertura tragiczna , Tadeusz Baird Elegeia na orkiestrę, Karol Szymanowski Słopiewnie op. 46 bis na sopran i orkiestrę, Zbigniew Penherski Sygnały, Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op. 11

Wyjątkowy koncert z okazji Święta Niepodległości. Jego atrakcją był udział polskiej sopranistki Iwony Sobotki, zwyciężczyni Grand Prix na międzynarodowym konkursie Królowej Elżbiety w 2004 w Belgii, oraz Ingolfa Wundera, który pięć lat później zdobył II nagrodę (ex equo z Lukasem Geniušasem) na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2010. W 2005 roku pianista ten również brał udział w Konkursie Chopinowskim i chociaż nie zdobył wówczas nagrody, zwrócił uwagę krytyków, co zaowocowało między innymi zaproszeniem go do wzięcia udziału w galowym koncercie I Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie.

Zobacz więcej na temat: koncert konkurs MUZYKA