Polska-Niemcy-Ukraina. Polityczna zagadka

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 18:00
Prezydent Andrzej Duda wrócił właśnie z pierwszej podróży do Niemiec. Komentatorzy podkreślają, że akcentował w jej trakcie raczej to, co łączy nas z sąsiadami. Jakie to ma znaczenie?
Audio
  • Agnieszka Romaszewska-Guzy analizuje relacje na linii Niemcy-Polska-Ukraina (Puls świata/ Dwójka)
Po spotkaniu z Angelą Merkel Andrzej Duda powiedział dziennikarzom, że widzi dobrą prognozę na przyszłość
Po spotkaniu z Angelą Merkel Andrzej Duda powiedział dziennikarzom, że "widzi dobrą prognozę na przyszłość" Foto: PAP/Paweł Supernak

Agnieszka Romaszewska-Guzy z telewizji Biełsat podkreślała, że między Polską a Niemcami występują jednak "różnice strategiczne". Mówiła np. o tym, że dla Polski ważnym partnerem politycznym jest sąsiad - Ukraina, a Niemcy w relacjach ze wschodem raczej stawiają na Rosję.

Z obserwacji dziennikarki wynika, że w Niemczech prowadzi się politykę bardzo instytucjonalną. - Nie dotyczy to oczywiście samych Niemców, ale obywatele państw będących przedmiotem niemieckiej polityki są drugorzędni. Tam nie rozumie się, że obywatele odgrywają bardzo ważną rolę w polityce. Bo Majdan, który zmienił oblicze Ukrainy, to było stricte obywatelskie zjawisko. Jeśli Niemcy tego nie zrozumieją, to nie będą mieli klucza do zrozumienia polityki w tym regionie w wielu sprawach - mówiła dziennikarka.

Agnieszka Romaszewska-Guzy prognozowała też m.in., jaka przyszłość czeka relacje polsko- białoruskie i tłumaczyła, dlaczego należy prowadzić "politykę niedużych faktów".

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Gość: Agnieszka Romaszewska-Guzy (telewizja Biełsat)

Data emisji: 28.08.2015

Godzina emisji: 17.15

ei/mc