Dwójka

Schwytanie El Chapo. Kolejna ucieczka czy ekstradycja?

12.01.2016 18:37
Nie milkną echa schwytania meksykańskiego szefa jednego z najpotężniejszych karteli narkotykowych na świecie Joaquina Guzmana. Szykowana jest jego ekstradycja do USA. Paweł Zerka zastanawia się, czy El Chapo nie jest "bardziej użyteczny" w Meksyku.
Schwytany Joaquin El Chapo Guzman
Schwytany Joaquin 'El Chapo' GuzmanFoto: PAP/EPA/JOSE MENDEZ
Posłuchaj
10'25 Paweł Zerka o schwytaniu El Chapo i kartelach narkotykowych w Meksyku (Puls świata/Dwójka)
więcej

W lipcu 2015 roku Guzman uciekł z więzienia. W styczniu 2016 został ponownie zatrzymany. Tym razem wydostał się ponad kilometrowym tunelem, który specjalnie dla niego wykopali ludzie z kartelu narkotykowego, któremu przewodzi.

- Taki tunel to nie jest dla nich nic nowego. Oni znają się na kopaniu tuneli, bo w ten sposób, tunelami kopanymi pod granicą, szmuglują narkotyki do USA - mówi Paweł Zerka z DemosEuropa.

Cały świat przyglądał się kolejnemu pojmaniu gangstera. Jednak, jak zaznacza gość Dwójki, w Meksyku, przez niektórych mieszkańców, szczególnie tych wywodzących się z najbiedniejszych grup społecznych, Guzman postrzegany jest niemal jak Robin Hood. Jak to możliwe? Czy do pojmania El Chapo mógł przyczynić się Sean Penn? Czy Meksykowi i jego politykom opłaca się ekstradycja Guzmana do USA? A może jest on gwarantem równowagi wśród karteli narkotykowych w Meksyku?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Gość: Paweł Zerka (DemosEuropa Centrum Strategii Europejskiej)

Data emisji: 12.01.2016

Godzina emisji: 17.45

pj/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Kto powinien prowadzić politykę historyczną?

03.12.2015 11:00
- Znam przykłady narodów, które nie prowadziły polityki historycznej i w konsekwencji nie przetrwały kryzysu, jakim był renesans - mówił dramaturg Wojciech Tomczyk.
Obraz Jana Matejki Zaprowadzenie chrześcijaństwa. Czy współcześni polscy twórcy stawiają swoim dziełom podobne zadania?
Obraz Jana Matejki "Zaprowadzenie chrześcijaństwa". Czy współcześni polscy twórcy stawiają swoim dziełom podobne zadania?Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna
Posłuchaj
18'55 Wojciech Tomczyk i Paweł Łysak o polityce historycznej (Poranek Dwójki)
więcej

- W latach 90. miałem wrażenie, że politykę historyczną prowadzę w tym kraju ja i jeszcze kilka osób. Nie było instytucjonalnego zainteresowania historią. Zarządzaliśmy terytorium i cieszyliśmy się akcesem do Unii Europejskiej - wspominał nasz gość. - W rozsądnie prowadzonej polityce historycznej nie ma nic złego. Ale kreować ją powinny raczej uniwersytety, ewentualnie teatry i filmy, a nie urzędnicy - podkreślił.

W audycji mowa była także m.in. o schizofrenicznym stosunku Polaków do własnej historii i tożsamości oraz o naszej wielokulturowej tradycji jako... wymówce.

***

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Goście: Wojciech Tomczyk (dramaturg, scenarzysta i producent), Paweł Łysak (reżyser i dyrektor Teatru Powszechnego)

Data emisji: 3.12.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki"

mm/jp

Czytaj także

Aborcja i eutanazja. Gdzie są granice praw człowieka?

12.12.2015 18:00
- Ten katalog ewoluuje, bo zmienia się nasze życie. Coraz częściej mówi się na przykład o prawie dostępu do internetu - zwrócił uwagę Lenur Kerymow, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Powszechna deklaracja praw człowieka została uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 10 grudnia 1948 r. w Paryżu (zdj. ilustracyjne)
Powszechna deklaracja praw człowieka została uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 10 grudnia 1948 r. w Paryżu (zdj. ilustracyjne)Foto: unsplash.com/pixabay/CC0 Public Domain
Posłuchaj
59'19 Dyskusja o historii i współczesności praw człowieka (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
więcej

Co jednak, jeśli owo poszerzanie zakresu praw człowieka dotyczy kwestii kontrowersyjnych, jak aborcja czy eutanazja? - spytała słuchaczka Dwójki.

- Stanowisko Amnesty International w kwestii aborcji jest jednoznaczne. Podobnie jak polskie prawo dopuszczamy przerywanie ciąży w przypadku gwałtu, zagrożenia życia i zdrowia matki oraz poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu. W przeciwnym razie naruszalibyśmy prawa kobiety - odpowiedziała dr hab. Weronika Rokicka, przedstawicielka Amnesty International.

Co ciekawe, jeśli chodzi o prawa kobiet, wśród krajów, które nigdy nie ratyfikowały Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet ONZ, znalazły się... Stany Zjednoczone.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: dr hab. Weronika Rokicka (orientalistka i politolożka UW, przedstawicielka Amnesty International), Lenur Kerymow (prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka), dr hab. Rafał Pankowski (socjolog kultury i politolog, koordynator Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej)

Data emisji: 12.12.2015

Godzina emisji: 16.00

mm/asz