Bolesna transformacja Mjanmy (dawniej Birma)

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 18:19
- To, co się dzieje w wielu miejscach w tym kraju, nosi znamiona masowego łamania praw człowieka. Są doniesienia o gwałtach i pozasądowych egzekucjach - mówiła w Dwójce Aleksandra Kłosińska, koordynatorka projektów rozwojowych w Mjanmie.
Audio
  • Bolesna transformacja Mjanmy (Puls świata/Dwójka)
Legendarna przywódczyni birmańskiej opozycji demokratycznej. Laureatka pokojowej Nagrody Nobla, deputowana do parlamentu Republiki Związku Mjanmy Aung San Suu Kyi
Legendarna przywódczyni birmańskiej opozycji demokratycznej. Laureatka pokojowej Nagrody Nobla, deputowana do parlamentu Republiki Związku Mjanmy Aung San Suu KyiFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

W Mjanmie rozpoczyna w tym tygodniu działalność specjalny wysłannik ONZ ds przestrzegania praw ludzkich. Celem misji jest ocena wydarzeń w stanie Rakhine, w którym - według doniesień obrońców praw człowieka - represjonowana jest ludność Rohindża, w ocenie ONZ najbardziej prześladowana mniejszość etniczna na świecie.

Aleksandra Kłosińska w audycji "Puls świata" zwracała uwagę, że społeczność międzynarodowa ma bardzo mały dostęp do rzetelnych informacji z Mjanmy, a to, co do nas dociera, jest bardzo niepokojące. - W 2012 roku wybuchł konflikt, w wyniku którego dach nad głową straciło ponad 140 tysięcy osób. One znajdują się teraz w obozach dla przesiedleńców. Ponadto rząd cywilny nie ma realnej kontroli na armią, która wcześniej krwawo rządziła Birmą i w wielu miejscach dalej sprawuje faktyczną władzę. 

Czy to oznacza porażkę sprawującej władzę w Mjanmie Narodowej Ligi na rzecz Demokracj? Zdaniem Bartosza Kozakiewicza, koordynatora projektów pomocy rozwojowej w Mjanmie, można mówić o pewnym rozczarowaniu, ale też potrzebna jest cierpliwość w ostatecznej ocenie. - Nie można załatwić konfliktów, które przez ostatnie 60 lat narastały w tym kraju, w ciągu jednego roku rządów. Liderka Narodowej Ligi na rzecz Demokracj Aung San Suu Kyi to sprawny polityk i wydaje się działać w sposób długodystansowy.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Aleksandra Kłosińska (stypendystka przedstawicielstwa UE przy ONZ w Nowym Jorku, także koordynatorka projektów rozwojowych w Birmie) oraz Bartosz Kozakiewicz (koordynator programów pomocowych w Birmie) 

Data emisji: 10.01.2017

Godzina emisji: 17.45

bch/jp



Zobacz więcej na temat: Birma Krzysztof Renik
Czytaj także

Mjanma szuka drogi po obaleniu wojskowej dyktatury

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 20:02
Po odsunięciu junty od władzy i przejęciu rządów przez cywilów, w Birmie widoczne są zmiany, a mieszkańcy tego kraju są dumni ze swojego zwycięstwa – mówi w audycji "Więcej świata" – Antoni Słodkowski, szef biura Reutersa w Rangunie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rohingya w Birmie. Prześladowania czy ludobójstwo?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2017 19:10
W Birmie od kilku miesięcy wojsko prowadzi operację Rohingya przeciwko ludności zamieszkującej stan Arakan. Rohingya stanowią muzułmańską mniejszość w tym buddyjskim w większości kraju.
rozwiń zwiń