Przetasowania na szczytach władzy na Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 17:00
- Arabia Saudyjska jest unikatowym systemem politycznym w skali świata, bo jest to jedyna monarchia absolutna w dużym kraju, który funkcjonuje w XXI wieku - mówi dr Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Audio
  • Walka o władzę w Arabii Saudyjskiej i jej znaczenie (Puls świata / Dwójka)
O władzę w Arabii Saudyjskiej rywalizowali książę Mohammad bin Salman bin Abdulaziz al-Saud i książę Mohammed bin Nayef bin Abdulaziz al-Saud
O władzę w Arabii Saudyjskiej rywalizowali książę Mohammad bin Salman bin Abdulaziz al-Saud i książę Mohammed bin Nayef bin Abdulaziz al-Saud Foto: EPA/SAUDI PRESS AGENCY

W Arabii Saudyjskiej doszło do zmian na szczytach władzy. Król odsunął od władzy siostrzeńca, a na następcę tronu wyznaczył swojego syna. W ten sposób 31-letni Mohammad ibn Salman stał się władcą potężnego i bogatego w ropę naftową kraju.

Same zmiany nie są zaskoczeniem dla gościa Michała Żakowskiego, o ile zadziwiająca jest prędkość podejmowanych decyzji. - Od jakiegoś czasu wiadomym było, że ibn Salman jest szarą eminencją i kluczową osobą w polityce Arabii Saudyjskiej, natomiast nie wiedziałem, że przejęcie tak kluczowego stanowiska, jakim jest pierwszy następca tronu nastąpi tak szybko i bezpośrednio. Ostatnie miesiące w polityce tego kraju można opisać jako czas rywalizacji pomiędzy dwoma książętami: ukochanym synem króla i jego kuzynem Mohammedem bin Nayefem - opowiada dr Łukasz Fyderek.

Co zdecydowało o wyborze tego właśnie kandydata? O wyjątkowości sytuacji politycznej tego kraju i jego znaczeniu na Bliskim Wschodzie mówimy więcej w nagraniu audcyji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Michał Żakowski

Gość: dr Łukasz Fyderek (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 22.06.2017

Godzina emisji: 17.44

sm/gs

Czytaj także

"Właśnie trwa pogrzeb Iraku"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 13:00
- Państwo Islamskiego walczy z innymi sunnitami, szyici - z sunnitami, Arbami i Kurdami, ale są też podzieleni wewnątrz swojej wspólnoty. To absolutny chaos. Irak jest martwy - uważa Hoshang Waziri, pisarz i dziennikarz głęboko zanurzony w problemy Bliskiego Wschodu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Saudyjsko-irański spór o szatana

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 18:30
- Możemy mówić o zimnej wojnie, jaka toczy się między Iranem i Arabią Saudyjską – powiedział dr Łukasz Fyderek.
rozwiń zwiń