Wyzwolenie Mosulu. Czy wolność stanie się przekleństwem?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 08:00
- Oswobodzenie irackiego miasta z rąk Państwa Islamskiego to wielki przełom. Największą niewiadomą jest jednak to, jak potoczą się teraz jego losy – powiedział Mariusz Borkowski, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie.
Audio
  • Mariusz Borkowski o sytuacji w Iraku po oswobodzeniu Mosulu (Puls świata/Dwójka)
Irakijczycy świętują wyzwolenie Mosulu, plac Tahrir w Bagdadzie, 10 lipca 2017
Irakijczycy świętują wyzwolenie Mosulu, plac Tahrir w Bagdadzie, 10 lipca 2017Foto: PAP/ALI ABBAS

- Największym wyzwaniem jest teraz odbudowa miasta oraz to, jak potoczą się jego losy polityczne. Pamiętajmy o tym, że w Iraku żyją dwie wspólnoty religijne: sunnici i szyici, które nawzajem się zwalczają. Już teraz widać, że szyici chcieliby przejąć kontrolę nad Mosulem pod szyldem rządów w Bagdadzie. Z kolei do miasta roszczą sobie tez prawa Kurdowie, którzy we wrześniu zorganizują referendum co do wielkości obszaru Kurdystanu irackiego – dodał Mariusz Borkowski.

Jak wyglądała operacja oswobadzania Mosulu z rąk dżihadystów i czy upadek Państwa Islamskiego w Mosulu może okazać się pyrrusowym zwycięstwem dla Iraku? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Michał Żakowski

Gość: Mariusz Borkowski (dziennikarz, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie)

Data emisji: 13.07.2017

Godzina emisji: 17.45

mz/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Irak: premier ogłasza wyzwolenie Mosulu

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 08:49
Premier Iraku ogłasza wyzwolenie Mosulu z rąk tak zwanego Państwa Islamskiego. Hajder al-Abadi przyleciał do położonego na północy kraju miasta, by ogłosić ostateczne zwycięstwo wojska nad oddziałami fanatyków. Jeśli informacje o przejęciu całkowitej kontroli nad Mosulem potwierdzą się, to będzie to oznaczało praktyczny koniec tak zwanego Państwa Islamskiego na terenie Iraku. W Polskim Radiu 24 sukces w walce z Państwem Islamskim komentował Adrian Bąk z Naczelnej Redakacji Publicystyki Międzynarodowej.
rozwiń zwiń