Kto odebrał nam pamięć o Wielkiej Wojnie?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 18:00
- W różnych armiach służyło podczas I wojny światowej 3,5 miliona Polaków, a pół miliona zostało rannych lub poległo - przypominał w Dwójce Roman Matuszewski z Muzeum Wojska Polskiego. Dlaczego wciąż odnieść można wrażenie, że to nie była "nasza wojna".
Audio
  • Kto odebrał nam pamięć o Wielkiej Wojnie? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Płk Józef Piłsudski ze swoim sztabem przed Pałacem Gubernialnym w Kielcach w 1914 roku
Płk Józef Piłsudski ze swoim sztabem przed Pałacem Gubernialnym w Kielcach w 1914 rokuFoto: Vindicator/Wikipedia, domena publiczna

Niewiele osób ma świadomość, że podczas I wojny światowej zginęło więcej polskich żołnierzy niż w czasie II. Tymczasem to właśnie pod Bolimowem armia niemiecka po raz pierwszy użyła broni chemicznej, o Przemyśl toczono ciężkie walki, na Kresach dochodziło do pogromów, a głód cywilów był powszechnym doświadczeniem na polskich terenach.

Roman
Roman Matuszewski z Muzeum Wojska Polskiego, fot. Krystian Dobuszyński / PR2

 

- Okrucieństwa II wojny światowej przesłoniły bez wątpienia dramat jej poprzedniczki. Ale nie mam już pewności, że dotyczyły większej liczby ludzi. Wielka Wojna to przecież epidemie, przewlekłe niedożywienie i straszne warunki w obozach dla uchodźców - zwracała uwagę w audycji "O wszystkim z kulturą" Katarzyna Sierakowska z Instytutu Historii PAN. Co istotne, te doświadczenia dotyczyły także, a być może w szczególności, mieszkańców ziem polskich.

Katarzyna
Katarzyna Sierakowska z Instytutu Historii PAN, fot. Krystian Dobuszyński / PR2

Dlaczego więc nasza pamięć o Wielkiej Wojnie jest tak nikła? Udział Polaków w walkach, jak również ówczesną okupację przesłoniły w dużym stopniu odzyskanie niepodległości w 1918 roku oraz okrucieństwa, które miały miejsce w latach 1939-1945. Nie bez znaczenia była oczywiście oficjalna polityka II Rzeczpospolitej oraz PRL.

 

- Zachód skonfrontował się z I wojną światową, widzianą z perspektywy zwykłych ludzi, w latach 60., pół wieku od wybuchu tego konfliktu. W Polsce to było niemożliwe, bo przecież nie wolno było poświęcać zbyt dużo uwagi ani odzyskaniu niepodległości, ani legionom. Można powiedzieć, że pamięć o wojnie Polakom odebrano - ocenił w rozmowie z Michałem Nowakiem prof. Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski. - Ona zaczęła się odradzać dopiero w latach 90. i trudno jeszcze orzec, jaki przybierze kształt - dodał.

Dr
Dr Maciej Górny, współautor książki `Nasza wojna`, fot. Krystian Dobuszyński / PR2

- Pytanie: "czy to nasza wojna?" stało się istotne już w okresie międzywojennym. A to dlatego, że losy weteranów potoczyły się bardzo różnie w zależności od tego, w której armii przyszło im walczyć - zwrócił uwagę dr Maciej Górny, współautor książki "Nasza wojna". - Legioniści odnosili się z dużą niechęcią do polskich żołnierzy w austriackich mundurach. A po wojnie oficjalna pamięć została zawłaszczona przez grupę, która stanowiła przecież mniejszość. 80% polskich weteranów walczyło w armiach imperialnych. W życiu publicznym pojawiali się tylko byli legioniści… - wyjaśnił.

 

Zapraszamy do odwiedzenia serwisu poświęconego I wojnie światowej >>>

Prowadzący
Prowadzący audycję Michał Nowak., fot. Krystian Dobuszyński / PR2

Być może setna rocznica wybuchu Wielkiej Wojny stanowi dobrą okazję, by pogłębić naszą świadomość. W audycji "O wszystkim z kulturą", przygotowanej przez Michała Nowaka, mowa była także m. in. o problemie wojennego antysemityzmu, wymuszonych przez sytuację przemianach społecznych ról kobiet oraz o rozkwicie badań antropologicznych. Zachęcamy do wysłuchania załączonego nagrania.

 

(mm/jp)

Czytaj także

Żydzi w legionach Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 19:00
- Żydzi walczyli na różnych frontach I wojny światowej. Ten okres zaważył na późniejszych relacjach polsko-żydowskich, zarówno sojuszach, jak też animozjach - podkreślała Katarzyna Nowakowska-Sito, Zastępca Dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich, oprowadzając Pawła Siwka po wystawie "Żyd, Polak, legionista 1914-1920".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Skrzydła Wielkiej Wojny". Śmierć przyszła z nieba

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 11:00
- Noża można użyć do krojenia chleba powszedniego lub do zabicia człowieka - podkreślał dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztof Radwan, zapraszając na wystawę poświęconą szczególnemu momentowi w historii lotnictwa...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karl Kraus - w obronie prywatności, przeciw Wielkiej Wojnie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 16:00
- Jego antywojenne odczyty w Paryżu w latach 20. XX wieku zrobiły takie wrażenie na profesorach Sorbony, że zgłosili jego kandydaturę do Nagrody Nobla - o znakomitym dziennikarzu austriackim w "Notatniku Dwójki" opowiadała prof.Barbara Surowska.
rozwiń zwiń