"Chopin i jego Europa" na ostatniej prostej

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 08:50
Kilka dni pozostało do zakończenia warszawskiego festiwalu. Za nami wiele znakomitych koncertów i recitali. Przed nami jeszcze kilka wydarzeń rozbudzających apetyty melomanów. Porozmawiamy o tym w czwartkowy wieczór.
Orkiestra Osiemnastego Wieku. W tym roku na Festiwalu Chopin i jego Europa niestety już bez nieodżałowanego Fransa Brggena
Orkiestra Osiemnastego Wieku. W tym roku na Festiwalu "Chopin i jego Europa" niestety już bez nieodżałowanego Fransa Brüggena Foto: PAP/Tomasz Gzell

Próby podsumowania, wraz z zaproszonymi gośćmi, dokona w audycji "O wszystkim z kulturą" Róża Światczyńska. W studiu Dwójki pojawią się: dyrektor artystyczny imprezy Stanisław Leszczyński, krytycy muzyczni Stanisław Dybowski i Jacek Marczyński oraz pianista Marek Bracha

Już teraz zapraszamy do naszego serwisu specjalnego poświęconego Festiwalowi "Chopin i jego Europa", w którym posłuchać można m.in. wywiadów z gwiazdami imprezy, w tym z Andreasem Staierem, Janem Lisieckim i Dejanem Lazićem.

28 sierpnia (czwartek), godz. 18.00-19.00

A przed nami nastąpujące transmisje:

29.08

Koncert Orkiestry XVIII wieku i znakomitych solistów; Nelson Goerner i Alexey Zuev – fortepiany; dyr. Kenneth Montgomery

Ludwig van Beethoven II Koncert fortepianowy B-dur op. 19

Edward Grieg Koncert fortepianowy a-moll op. 16

Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia C-dur „Jowiszowa" KV 551

Dyrygent Kenneth Montgomery zastąpi zmarłego niedawno Fransa Brüggena.

30.08

Recital fortepianowy François Dumonta

Thomas Tellefsen 3 Feuillets d’album op. 16, Ballada c-moll op. 28

Fryderyk Chopin Ballada F-dur op. 38

Thomas Tellefsen Nokturn F-dur op. 2, Tarantelle Es-dur op. 6

Fryderyk Chopin Ballada As-dur op. 47, Ballada g-moll op. 23

Thomas Tellefsen Nokturn Ges-dur op. 39, Nokturn B-dur op. 17

Fryderyk Chopin Ballada f-moll op. 52

*

Wolfgang Amadeus Mozart Cosi fan tutte (wersja półsceniczna)

Wyk. Kate Valentine (Fiordiligi); Rosanne van Sandwijk (Dorabella); Ilse Eerens (Despina); Anders J. Dahlin (Ferrando); André Morsch (Guglielmo); Frans Fiselier (Don Alfonso); Cappella Amsterdam; Orkiestra XVIII wieku; Ed Spanjaard (dyrygent)

31.08

Inon Barnatan – recital fortepianowy (Sala Kameralna Filharmonii Narodowej w Warszawie)
César Franck Preludium, Chorał i Fuga, Fryderyk Chopin IV Scherzo E-dur op. 54, Samuel Barber Sonata es-moll op. 26, Franciszek Schubert Sonata A-dur (D. 959)

*

Finałowy koncert symfoniczny - Orkiestra XVIII wieku oraz soliści: Nelson Goerner i Dang Thai Son – fortepiany historyczne; dyr. Kenneth Montgomery (w zastępstwie zmarłego Fransa Brüggena)

Ludwig van Beethoven V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 (Nelson Goerner), Fryderyk Chopin Koncert e-moll op. 11 (Dang Thai Son)

(materiały promocyjne/mm)

mm/jp

Czytaj także

Andreas Staier: od geniusza można się wiele nauczyć, nawet gdy myje zęby

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 14:00
O swoich doświadczeniach z pieśniami Chopina oraz problemach z innymi utworami polskiego kompozytora znakomity niemiecki pianista Andreas Staier mówił w przerwie środowego recitalu na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hana Blažikova: podobieństwo czeskiego i polskiego bywa zdradliwe

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 14:05
Hana Blažikova nie po raz pierwszy wykonywała na Festiwalu "Chopin i jego Europa" pieśni wybitnego polskiego kompozytora. Wciąż największym wyzwaniem w ich interpretacji okazuje się... języki polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raffaela Milanesi: nie jestem śpiewaczką cyrkową

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 14:25
- Nie zamierzam się popisywać możliwościami i skalą. Dlatego w programie warszawskiego koncertu znalazły się całe sceny, a nie same arie. Ponadto wybrałam partie napisane dla silnych głosów o ciemnej barwie - podkreślała włoska sopranistka przed występem na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin w chatce Jehkina Iivany, czyli Północ według Olli Mustonena

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 13:00
- Kiedy wędrowny pieśniarz przedstawiał losy jakiegoś mitycznego bohatera, to tak naprawdę śpiewał o sobie. Podobnie jest z wykonawcami muzyki klasycznej. Dzięki temu muzyk Bacha czy Beethovena jest wciąż żywa - mówił Olli Mustonen, pianista i kompozytor, który w środę wystąpił na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń