Sowieci i ekonomia sprzyjali rozwojowi nazistowskich Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 09:00
- Choć Hitler prowadził agresywną politykę, to duża część elit Europy Zachodniej nie rozumiała zmiany, która się w jego kraju dokonała. Oni nadal traktowali Niemcy jak normalne państwo - mówił w Dwójce prof. Andrzej Paczkowski, który razem z prof. Wojciechem Morawskim opowiadał o drodze do II wojny światowej.
Audio
  • Droga do II wojny światowej - rozmowa z prof. Andrzejem Paczkowskim i prof. Wojciechem Morawskim (O wszystkim z kulturą/ Dwójka)
Niemieckie oddziały maszerują przez Warszawę
Niemieckie oddziały maszerują przez WarszawęFoto: Wikipedia/domena publiczna/U.S. National Archives and Records Administration

I wojna światowa zakończyła się podpisaniem bezwarunkowej kapitulacji państw centralnych w Compiegne 11 listopada 1918 roku. Podpisany rok później traktat w Wersalu miał na długi czas zabezpieczyć świat przed agresją ze strony Niemiec i położyć podwaliny pod trwały pokój w Europie. Liczebność armii niemieckiej ograniczono do 100 tysięcy i wybito jej zęby zakazując posiadania czołgów, lotnictwa, okrętów podwodnych oraz fortyfikacji. Dodatkowo narzucono na ten kraj olbrzymią kontrybucję wojenną. Paradoksalnie stała się ona początkiem odbudowy potęgi tego kraju.

SERWIS SPECJALNY: II WOJNA ŚWIATOWA >>>

- I wojna światowa pozostawiła bardzo głęboką nierównowagę w finansach międzynarodowych - wyjaśniał historyk ekonomista prof. Wojciech Morawski. - Państwa Ententy prowadziły wojnę zadłużając się w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy państwa centralne zadłużały się we własnej walucie i u własnych obywateli, więc na koniec wojny ich sytuacja była lepsza. Można było popuścić inflację i spłacić ten dług - dodawał gość Hanny Marii Gizy. Tymczasem rządy zwycięskich krajów postanowiły spłacić zadłużenie względem Amerykanów ściągając środki z Niemiec. W ich interesie było więc, żeby Niemcy szybko stanęły gospodarczo na nogi.

prof.
prof. Wojciech Morawski; fot. Grzegorz Śledź

 

W niecałe 20 lat po I wojnie kraj ten zaczął odbudowywać swoją potęgę militarną. Wiele niemieckich środowisk prawicowych otwarcie zaczęło domagać się rewizji powojennych granic. Mimo to, na jawne dążenie do zmiany postanowień traktatu wersalskiego, Zachód patrzył przez palce. - Zaakceptowanie silnych militarnie Niemiec ułatwiało powszechne poczucie zagrożenia ze strony Związku Sowieckiego - tłumaczył prof. Andrzej Paczkowski.

Więcej o przyczynach wybuchu II wojny światowej i polityce prowadzonej w okresie międzywojennym przez Polskę - w nagraniu audycji "O wszystkim z kulturą".

prof.
prof. Andrzej Paczkowski; fot. Grzegorz Śledź

 

bch, pg

Czytaj także

Ewa Braun - tak się kocha Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 07:00
Mimo że była kochanką Führera, nie do niej należał tytuł pierwszej damy III Rzeszy - tak postrzegano Magdę Goebbels. Jednak to Ewa Braun przeszła do historii jako ta, która kochała Hitlera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdańsk - miasto potrzebne Hitlerowi

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 06:02
Sprawa Wolnego Miasta Gdańska stała się jednym z głównych powodów do niemieckiej napaści na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabiegi Hitlera o Wolne Miasto Gdańsk

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 11:00
15 listopada 1920 roku na mocy ustaleń wersalskiego traktatu pokojowego, kończącego I wojnę światową, utworzono Wolne Miasto Gdańsk pod zarządem Komisarza Ligi Narodów.
rozwiń zwiń