Dziedzictwo Oriany Fallaci

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 19:00
Co mówi dorobek Oriany Fallaci o współczesnym dziennikarstwie i jego problemach? Jaka lekcja z jej postawy płynie dla młodych dziennikarzy i tych, którzy dopiero wchodzą do zawodu? O tym porozmawiamy we wtorek wieczorem.
Na zdjęciu archiwalnym z dnia 5 lipca 1963 roku kontrowersyjna włoska dziennikarka i pisarka Oriana Fallaci.
Na zdjęciu archiwalnym z dnia 5 lipca 1963 roku kontrowersyjna włoska dziennikarka i pisarka Oriana Fallaci. Foto: PAP/EPA

Cesarz Hajle Selasje zaczął krzyczeć i kazał ją wyprowadzić, bo zadała mu pytanie, co myśli o własnej śmierci. W wywiadzie-rzece przyznała, że ten wywiad z 1972 był najtrudniejszy. Hajle Selasje "był zgrzybiały, nieinteligentny, arogancki i pogardzał kobietami”.
Cała Ameryka śmiała się przez wiele miesięcy z Henry’ego Kissingera, amerykańskiego polityka i dyplomaty, który w rozmowie z Fallaci powiedział, że na scenie politycznej czuje się jak samotny kowboj, który wychodzi, żeby robić porządek. Sam Kissinger mówił potem, że ten wywiad był jego straszną klęską.
Lech Wałęsa i Chomeini, islamski przywódca religijny, przerwali wywiady. Fallaci zabiegała też o rozmowę z prezydentem USA Geraldem Fordem, ale ten nie chciał z nią się spotkać. Na wywiad nie zgodził się też przywódca jugosłowiańskich komunistów, dyktator Tito. Kiedy miała okazję spotkać się z Franco, hiszpańskim dyktatorem wojskowym, odmówiła - powiedziała, że jemu ręki nie poda.
O dziedzictwie Oriany Fallaci porozmawiamy z filozof dr Katarzyną Kasią, pubicystą Pawłem Bravo i Stefano Cappellinim, redaktorem naczelnym dziennika "Il Messaggero". Na audycję "O wszystkim z kulturą" zaprasza Bartosz Panek.

30 września (wtorek), godz. 18.00-19.00

mm/mc

Zobacz więcej na temat: dziennikarstwo Oriana Fallaci
Czytaj także

Oriana Fallaci. Mistrzyni zadawania celnych pytań

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 05:40
- Każdy wywiad jest moim portretem, rodzajem debaty, w której nie ma miejsca na obiektywizm. Robię dwa lub trzy wywiady rocznie i tylko z ludźmi, którzy mnie naprawdę interesują z historycznego albo ludzkiego punktu widzenia - mówiła jedna z najbardziej znanych dziennikarek na świecie.
rozwiń zwiń