Eksperyment w medycynie? "Jest w interesie pacjenta"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 18:00
– Każdy z nas oczekuje, że lekarz będzie leczył zgodnie z najlepszą możliwą wiedzą. A że nie wiemy wszystkiego, jest niejako konieczne przeprowadzenie eksperymentu – mówił w Dwójkowej dyskusji o problemach etycznych w medycynie dr hab. Lesław Niebrój.
Audio
  • Z prof. Marianem Zembalą, dr. Krzysztofem Kuśmierskim oraz dr. hab. Lesławem Niebrójem rozmawia Michał Nowak (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Medycyna jako nauka empiryczna jest nierozerwalnie związana z pewnego rodzaju eksperymentowaniem. Bez tego nie możemy liczyć na postęp.
"Medycyna jako nauka empiryczna jest nierozerwalnie związana z pewnego rodzaju eksperymentowaniem. Bez tego nie możemy liczyć na postęp". Foto: Glow Images/East News

W podobnym duchu oddemonizowania medycznego eksperymentu wypowiadał się dr Krzysztof Kuśmierski. Medycyna jako nauka empiryczna jest nierozerwalnie związana z pewnego rodzaju eksperymentowaniem. Bez tego nie możemy liczyć na postęp przypominał kardiochirurg. Jak jednak podkreślano w audycji, eksperymentowanie w procesie leczenia musi przebiegać zgodnie z poszanowaniem godności pacjenta. A ryzyko, wpisane w każdy eksperyment, musi być ujęte w jakieś granice.

Wśród innych tematów poruszonych przez gości Michała Nowaka była między innymi kwestia pragmatyzmu w podejmowaniu decyzji dotyczących kosztownego, a niepewnego w skutkach leczenia. Czy etyczne jest niepodejmowanie obciążającego finansowo leczenia w przypadku niewielkiej szansy na powodzenie? Środki przeznaczone na taką ryzykowną operację mogłyby przecież zostać wykorzystane inaczej na pomoc innym, również potrzebującym, a mającym większe szanse na wyleczenie… Rzeczywiście jest tak, że chyba głównym problemem etycznym w medycynie jest może nie tyle pragmatyzm, co raczej sprawiedliwość wydawania pieniędzy, posługiwania się środkami, których zawsze będzie brakować mówił dr Lesław Niebrój.
Jak z punktu widzenia etyki oceniać pomysły przeszczepiania mózgu? Czy należy bać się postępu technologicznego w medycynie? Co sądzić o leczeniu obciążonym bardzo wysokim ryzykiem? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji, w której udział wzięli prof. Marian Zembala, dr Krzysztof Kuśmierski oraz dr hab. Lesław Niebrój.
Audycję z cyklu "O wszystkim z kulturą" prowadził Michał Nowak.

jp/mk

Zobacz więcej na temat: etyka medycyna Michał Nowak
Czytaj także

Pół wieku od pierwszej próby przeszczepu serca

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 06:00
Pionier polskiej kardiochirurgii prof. Jan Moll rok po pierwszym na świecie przeszczepie serca sam podjął próbę transplantacji tego narządu w Polsce. Próbę niestety nieudaną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Scenarzysta filmu "Bogowie": biografią prof. Religi trafiłem filmową szóstkę

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 07:50
- Znalazłem w niej wszystko. I portret trudnych czasów po stanie wojennym, i walkę o życie, i konflikt uczeń-mistrz, konflikt pokoleń, a także ciekawy obraz mikrośrodowiska, w tym wypadku kardiochirurgów, które jest hermetyczne, posługuje się własnym językiem - mówił w Jedynce Krzysztof Rak, autor scenariusza do filmu z Tomaszem Kotem w roli głównej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Kot – aktor do ról specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 12:00
- To nie jest łatwe wcielić się w osobę, która funkcjonuje w świadomości wszystkich Polaków - przyznaje Tomasz Kot, odtwórca roli prof. Zbigniewa Religi. - Pracowałem pod ogromną presją, zwłaszcza, że miałem w głowie komentarze internautów, którzy jednoznacznie stwierdzili, że do tej roli nie nadaję się.
rozwiń zwiń