To przechodzi wszelkie pojęcie. Ewolucja słów

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 10:49
Rozmowa o życiu polskich wyrazów, rozszerzaniu znaczeń i zmianach ich nacechowania na przestrzeni dziejów języka.
W historii Polski wygląd państwowego godła podlegał wielu zmianom, podobnie jak znaczenia polskich wyrazówFoto: Wikimediacc
W historii Polski wygląd państwowego godła podlegał wielu zmianom, podobnie jak znaczenia polskich wyrazówFoto: Wikimedia/ccFoto: Wikimedia/cc

Wyraz "sztuka", który kiedyś oznaczał wyłącznie "jedną sztukę czegoś", dziś wielu kojarzy się przede wszystkim ze "sztukami pięknymi". Z kolei słowo "kutas", dawne określenie ozdoby z dumą noszonej przez polską szlachtę, w XX wieku stało się jednym z najbardziej ordynarnych wulgaryzmów. Dziś neutralny wyraz "kobieta" był kiedyś mało pochlebnym określeniem wieśniaczki. Dzieje polszczyzny obfitują w podobne przykłady.

O ewolucji polskich wyrazów porozmawiamy z językoznawcami prof. Andrzejem Markowskim oraz Agatą Hącią. Do telefonicznego udziału w audycji zapraszamy również naszych słuchaczy – czekamy na pytania i wątpliwości dotyczące tak bieżącego tematu, jak i spraw ogólnie związanych z kulturą języka (tel. 22 645 22 22).

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy we wtorek (26.05) w godz. 18.00-19.00. Program poprowadzi Małgorzata Tułowiecka.

mc/mm

Czytaj także

"Dedykować" rządzi, czyli pułapki językowej mody

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 22:00
Używanie słów czy konstrukcji modnych - powszechnych, przenoszonych do polszczyzny choćby z angielskiego - nie jest zalecane. Naśladować trzeba z głową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słitaśny łyskacz. Rzecz o hybrydach w języku

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 19:00
Są krótsze, wygodniejsze i brzmią międzynarodowo. Wszystko to sprawia, że hybrydy językowe są przez Polaków chętnie tworzone i wykorzystywane. Jak to zjawisko jest oceniane z punktu widzenia językoznawców?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio kontra Facebook. Czy odmieniać nazwiska?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 09:00
- Ludzie wciąż chcą mówić jak dziennikarze. To m.in. w radiu szukamy pięknego języka - podkreślał prof. Radosław Pawelec w związku z 90-leciem Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głupia gęś, czyli kiepski obraz ptactwa w języku

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 19:00
Kurzy móżdżek, brzydkie kaczątko, szarogęszenie i indyczenie się - to tylko kilka językowych przykładów na to, że ptactwo przez Polaków nie jest najlepiej postrzegane.
rozwiń zwiń