Zbrodnie Niemców na Polakach po angielsku

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 15:19
Zapraszamy na rozmowę o portalu zapisyterroru.pl, nowej inicjatywie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
Płonące domy przy ul. Marszałkowskiej w czasie Powstania Warszawskiego 1944
Płonące domy przy ul. Marszałkowskiej w czasie Powstania Warszawskiego 1944Foto: Chruściel, domena publiczna, Wikimedia Commons

Polskie doświadczenie konfrontacji z dwoma totalitaryzmami miało wpływ na historię Europy i jej obecny kształt. II Rzeczpospolita jako pierwsza podjęła walkę z oboma reżimami - nazistowskim i komunistycznym. Ziemie polskie były w kolejnych latach areną masowych zbrodni dwóch totalitarnych reżimów

Zeznania składane przed Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce – jeden z największych zbiorów świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy – pozostają nieznane zagranicznym uczonym i twórcom kultury. Z relacji tysięcy obywateli polskich wyłania się obraz niemieckiej polityki terroru w okupowanym kraju. 5 sierpnia - w dniu rzezi Woli - startuje portal zapisyterroru.pl., na którym znajdą się relacje świadków niemieckich zbrodni na ludności Warszawy, przetłumaczone na język angielski. Ale to tylko jedna z inicjatyw nowo powstałego Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami imienia Witolda Pileckiego.

Dlaczego powstał? Czym będzie się zajmował i na czym polega wyjątkowość polskiego doświadczenia totalitaryzmu - o tym porozmawiamy z wicedyrektorem Ośrodka dr Wojciechem Kozłowskim oraz z członkiem rady Programowej dr Tomaszem Stefankiem.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" we wtorek (26.07) w godz. 18.00-18.30 zapraszają Barbara Schabowska i Dawid Dziedziczak.

bch/mc

Czytaj także

200 tysięcy cywilnych ofiar. Tak tłumiono Powstanie Warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 17:00
Los tych, którzy przeżyli, był tragiczny: wywózki, obozy koncentracyjne, roboty przymusowe i poniewierka. Posłuchaj opowieści ocalałych.
rozwiń zwiń