"Robot pomoże, ale nie pocieszy". Wyzwania nauki

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 19:10
- W Japonii buduje się roboty wykorzystywane do opieki nad starszymi ludźmi. Choć maszyny te naśladują empatię, to w rzeczywistość stanowią coś w rodzaju wioski potiomkinowskiej. Naśladują mimikę i zachowania typowe dla empatii, ale nie ma w tym żadnej głębi - zauważył dr hab. Marcin Miłkowski, opowiadając o pracach nad sztuczną inteligencją.
Audio
  • Dr hab. Marcin Miłkowski, prof. Jarosław Arabas oraz Marcin Zwierzchowski w rozmowie o sztucznej inteligencji (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: bykst/Pixabay/domena publiczna

Jak podkreślił kognitywista z Polskiej Akademii Nauk, zbudowanie robota, który wiernie oddałby empatię, jest wyzwaniem, które wciąż nęka badaczy nad sztuczna inteligencją.

- Nasze rozumienie innych ludzi jest trudne na co dzień, a co dopiero mówić o zrozumieniu ich przez robota. Niektórzy twierdzą, że maszynie potrzebna jest jedynie analiza poszczególnych ruchów i gestów. Inni jednak uważają, że konieczne jest tu również zrozumienie społeczeństwa - dodał gość Dwójki.

W nagraniu audycji posłuchamy również o przedstawiającym świat androidów serialu "Westworld", a także o etycznej stronie rozwoju sztucznej inteligencji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi:  Michał Nowak

Gość: dr hab. Marcin Miłkowski (kognitywista, Polska Akademia Nauk), prof. Jarosław Arabas (Instytutu Informatyki Politechniki Warszawskiej) oraz Marcin Zwierzchowski (krytyk popkultury)

Data emisji: 2.01.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/jsz

Czytaj także

Pius XIII. Filmowy papież z kryzysem wiary

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 19:00
- Ten serial nie jest opowieścią o urzędzie papieża. To historia o dorastaniu człowieka i o tym, co się dzieje, gdy niedojrzałość zostaje ubrana w szaty – podkreślił ks. dr hab. Andrzej Draguła, opowiadając o produkcji "Młody papież" Paola Sorrentino.
rozwiń zwiń