Z dziejów najsłynniejszych radzieckich uczonych

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 15:49
W audycji "O wszystkim z kulturą" spotkamy się z autorami książki "Naukowcy spod czerwonej gwiazdy".
Fragment okładki książki Naukowcy spod czerwonej gwiazdy
Fragment okładki książki "Naukowcy spod czerwonej gwiazdy"Foto: Wydawnictwo Naukowe PWN/materiały prasowe

Dla Olgi Lepieszynskiej i Trofima Łysenki liczyła się przede wszystkim kariera. Iwan Pawłow dawał się wykorzystywać propagandzie, by otrzymać wsparcie potrzebne do prowadzania badań. Siergiej Wawiłow doprowadził do rozwitu radziecką fizykę, mimo że jego nie mniej słynny brat - Nikołaj - został zagłodzony na Butyrkach. Michaił Bachtin z jednej strony był outsiderem, z drugiej korzystał z pomocy opieki szefostwa KGB. Andriej Tupolew w więzieniu projektował bombowce dla radzieckiej armii. Lew Termen oprócz projektowania instrumentów muzycznych zajmował się szpiegostwem przemysłowym. Grigorij Majranowski opracowywał trucizny dla radzieckich służb specjalnych. Michaił Kałasznikow pod koniec życia miał wyrzuty sumienia związane ze swoim wynalazkiem. Andriej Sacharow po skonstruowaniu bomby wodorowej stał się dysydentem i został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Radzieccy uczeni - prześladowani, korzystający z opieki władzy ZSRR, robiący dzięki jej pomocy karierę.

O ich sukcesach i porażkach, trudnych wyborach, zaangażowaniu w politykę oraz sposobach radzenia sobie z komunistyczną rzeczywistością porozmawiamy z Martą Panas-Goworską i Andrzej Goworskim - autorami książki "Naukowcy spod czerwonej gwiazdy".

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy w poniedziałek (20.02) w godz. 18.00-18.30. Program poprowadzi Michał Nowak.

bch

Zobacz więcej na temat: ZSRR Rosja badania
Czytaj także

Czy Chińczycy rozpoczęli erę eugeniki?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 18:00
Chińscy uczeni zmodyfikowali genetycznie ludzkie embriony, czyli stworzyli ludzkie zarodki ze zmanipulowanym DNA. Czy powinniśmy się zacząć obawiać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja - kraj migracji poimperialnej

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 15:15
- Zastanawiałam się, czy migracje z krajów dawnego Związku Radzieckiego do Rosji można określać mianem migracji poimperialnej - mówi gość audycji "Skarbiec Nauki Polskiej" Zuzanna Brunarska.
rozwiń zwiń