Uczeni radzieccy. "Fizycy jako kasta specjalna"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 20:00
Jak opowiadali w Dwójce autorzy książki "Naukowcy spod czerwonej gwiazdy", w ZSRR specjalnie traktowano jedynie fizyków. Badacze z innych dziedzin musieli borykać się z wieloma problemami.  
Audio
  • Rozmowa z Martą Panas-Goworską i z Andrzejem Goworskim, autorami książki "Naukowcy spod czerwonej gwiazdy" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment okładki książki Naukowcy spod czerwonej gwiazdy
Fragment okładki książki "Naukowcy spod czerwonej gwiazdy"Foto: Wydawnictwo Naukowe PWN/materiały prasowe

- Władimir Demichow, jeden z prekursorów przeszczepów serca, woził zwierzęta do swoich badań, które dały podwaliny transplantologii, tramwajem - mówiła Marta Panas-Goworska. Okazuje się, że nawet wielki Iwan Pawłow miał problemy choćby z zaopatrzeniem: - Władza przekupywała go dodatkowymi racjami żywnościowymi…

Z drugiej strony "fizycy byli kastą specjalną". Ich uprzywilejowaną pozycję dobrze ilustruje opowieść o Piotrze Kapicy, odkrywcy zjawiska nadciekłości helu w 1937 r. Badacz został sprowadzony do ZSRR podstępem, a by go do pozostania przekonać, nie tylko przygotowano mu takie laboratorium, jakie miał w Anglii, ale i postawiono mu w centrum Moskwy… angielski domek.

Zapraszamy do wysłuchania audycji o sukcesach i porażkach "naukowców spod czerwonej gwiazdy": ich trudnych wyborach, zaangażowaniu w politykę oraz sposobach radzenia sobie z komunistyczną rzeczywistością.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Marta Panas-Goworska, Andrzej Goworski (autorzy książki "Naukowcy spod czerwonej gwiazdy")

Data emisji: 20.02.2017

Godzina emisji: 18.00

jp/gskukl

Czytaj także

Czy Chińczycy rozpoczęli erę eugeniki?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 18:00
Chińscy uczeni zmodyfikowali genetycznie ludzkie embriony, czyli stworzyli ludzkie zarodki ze zmanipulowanym DNA. Czy powinniśmy się zacząć obawiać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja - kraj migracji poimperialnej

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 15:15
- Zastanawiałam się, czy migracje z krajów dawnego Związku Radzieckiego do Rosji można określać mianem migracji poimperialnej - mówi gość audycji "Skarbiec Nauki Polskiej" Zuzanna Brunarska.
rozwiń zwiń