Konwencja UNESCO. Jak chronimy dziedzictwo kulturowe?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 13:50
W audycji porozmawiamy o międzynarodowej konwencji w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, którą Polska ratyfikowała w 2011 roku.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Novikov Aleksey/Shutterstock.com

Ostatnio na Polską Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego trafiły kolejne zjawiska: koronczarstwo koniakowskie i Turki z Grodziska Dolnego. Polska stara się także o wpisanie szopkarstwa krakowskiego na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.

Jakie są cele tego typu ochrony dziedzictwa kulturowego, jak ta ochrona jest realizowana przez instytucje państwa i lokalne społeczności? O zaletach ale i niebezpieczeństwach z tym związanych porozmawiamy z członkami Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy MKiDN: dr Hanną Schreiber z Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UW, prof. Janem Adamowskim, kulturoznawcą z UMCS, i prof. Piotrem Dahligiem, etnomuzykologiem z UW.

***

Na "O wszystkim z kulturą" w piątek (21.04) w godz. 18.00-19.00 zaprasza Piotr Kędziorek.

mz/mc

Zobacz więcej na temat: UNESCO
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Późna polskość". Jak artyści patrzą na Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 20:00
- Ta wystawa pokazuje, jak różne mogą być cechy polskości i z jak wielu tradycji możemy czerpać. Główne przesłanie tej ekspozycji to: nie wykluczać – powiedziała Ewa Gorządek, jedna z autorek ekspozycji w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
rozwiń zwiń