Pokora i kompleksy, czyli życie Polaków za granicą

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 19:00
- Wielu Polaków wyjeżdżających za granicę ma kompleksy. Z moich doświadczeń wynika jednak, że jesteśmy cenieni jako pracownicy i naprawdę nie mamy się czego wstydzić – powiedziała Agata Szałańska.
Audio
  • Rozmowa o życiu Polaków za granicą (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Uczestnicy parady Pułaskiego, Nowy Jork 2013
Uczestnicy parady Pułaskiego, Nowy Jork 2013Foto: Elzbieta Sekowska /Shutterstock.com

Goszcząca w Dwójce emigrantka, która po prawie 22 latach wróciła z Włoch do Polski, opowiadała o swoim doświadczeniu i spostrzeżeniach dotyczących życia na obczyźnie.

- Wyjechałam do Włoch jako młoda dziewczyna. Myślałam, że pojadę tam na rok, popracuję i wrócę potem na studia w Polsce. Okazało się jednak, że rok zamienił się w ponad 20 lat. To był okres, który bardzo mnie zmienił. Mieszkając na obczyźnie, wciąż uczyłam się pokory. W wielu sytuacjach byłam przecież sama i musiałam sobie jakoś radzić – dodała Agata Szałańska.

W audycji wysłuchamy również opowieści emigracyjnych Moniki Turek-Szymańskiej, która żyła pięć lat w Wiedniu, oraz historii Romualda Mieczkowskim – Polaka, a zarazem Litwina, mieszkającego w Polsce.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Polacy mieszkający na emigracji: Monika Turek-Szymańska, Romuald Mieczkowski i Agata Szałańska

Data emisji: 2.05.2017

Godzina emisji: 18.00 

mz/mg

Zobacz więcej na temat: Polonia Michał Nowak
Czytaj także

Polskie barwy narodowe pochodzą z herbu... Litwy

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 22:00
- Biało-czerwonej flagi używamy dopiero od I wojny światowej, a same barwy zostały ustanowione podczas powstania listopadowego - opowiadał Jarosław Pych z Muzeum Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń