"#Dziedzictwo". Wystawa o polskim kanonie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 19:00
- Chcę pokazać, że kanon kultury polskiej musimy przemyśleć, otworzyć na nowe interpretacje, bez naruszania jednak jego fundamentu – podkreślał prof. Andrzej Szczerski, kurator wystawy "#Dziedzictwo" w Muzeum Narodowym w Krakowie, która otwiera obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Audio
  • Rozmowa nt. wystawy "#Dziedzictwo" w Muzeum Narodowym w Krakowie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Uroczysty wernisaż wystawy Dziedzictwo w Muzeum Narodowym w Krakowie, Kraków, 22.06.2017.
Uroczysty wernisaż wystawy "#Dziedzictwo" w Muzeum Narodowym w Krakowie, Kraków, 22.06.2017. Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

- Ta wystawa jest o pewnym problemie, który mamy dzisiaj z kanonem. Z jednej strony jest on definiowany bardzo wąsko, z drugiej: jest traktowany jako pewne obciążenie - tłumaczył prof. Szczerski.

Krakowska ekspozycja, opowiadał gość Dwójki, została tak pomyślana, aby między jej głównymi punktami oglądający mógł "znaleźć swoją własną interpretację". - Jest to jednak kontrolowany pochód przez pewne kanoniczne hasła.

Jakie to hasła i "punkty kardynalne"? Jakie konkretne dzieła możemy zobaczyć na wystawie? I czy istnieje dziś wspólne wyobrażenie tego, czym jest polskość?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Goście: prof. Andrzej Szczerski (kurator wystawy "#Dziedzictwo") oraz Piotr Rypson (zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie) 

Data emisji: 28.06.2017

Godzina emisji: 18.00

jp/gs

Czytaj także

Antoni Libera: słuchowisko może być też publicystyką

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 19:45
- Głównym motywem przewijającym się w pracach konkursowych są tematy historyczne. Materiały te mają często formę reportażu i przedstawiają heroiczne postaci, o których do tej pory słyszeliśmy niewiele – powiedział Antoni Libera, który jest członkiem Jury Radiowego podczas rozpoczętego 19 czerwca XVII Festiwalu "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń