Dwa tysiące trzysta kilometrów śladem Bobkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 19:00
– W czasie podróży kręciliśmy klipy, montowaliśmy je na bieżąco w namiocie i wrzucaliśmy do Internetu, tak, by film o danym miejscu pojawił się w tym samym dniu, w którym opisywał je pisarz – mówił w Dwójce Filip Jacobson o projekcie "Bobkowski, co dalej?".
Audio
  • Dwa tysiące trzysta kilometrów śladem Bobkowskiego (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Dwa rowery, dwie kamery i książka, wideopamiętnik z podróży rowerowej po Francji śladami Szkiców piórkiem - Bobkowski, co dalej? to wyjątkowy projekt podróżniczo-literacki
Dwa rowery, dwie kamery i książka, wideopamiętnik z podróży rowerowej po Francji śladami "Szkiców piórkiem" - "Bobkowski, co dalej?" to wyjątkowy projekt podróżniczo-literackiFoto: archiwum Filipa Jacobsona i Angeliki Herty

– Trafiłem na Bobkowskiego w zabawnych okolicznościach – powiedział Filip Jacobson . – Mieszkałem w Rumunii i nie miałem czego czytać po polsku. Trafiłem do biblioteki Instytutu Polskiego , gdzie znalazłem "Szkice piórkiem". Pomyślałem: "gruba książka, w sam raz na te kilka miesięcy" – opowiadał. Jego fascynacja dziełem rosła z każdą stroną. Gdy chwalił się, że odkrył Bobkowskiego, odpowiadano mu z protekcjonalnym uśmiechem: "znam, to najważniejszy pisarz mojego życia".

>>> Alfabet Bobkowskiego. Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia <<<

"Szkice piórkiem", wydane w 1957 roku nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu, to zapiski z podróży, którą Andrzej Bobkowski odbył razem ze swoim przyjacielem Tadziem. Po napaści Niemiec na Francję jako pracownik fabryki broni w Chatillon pod Paryżem pisarz był zmuszony wraz z resztą pracowników ewakuować się na południe kraju. By powrócić do Paryża i ukochanej Basi, wybrał jeden z możliwych i najprostszych środków transportu - rower.

Filip Jacobson wspólnie ze swoją dziewczyną Angeliką Hertą postanowił wybrać się śladem opus vitae Bobkowskiego. Młodzi filmowcy, dzięki środkom ze stypendium MKiDN "Młoda Polska", odbyli na rowerach identyczną podróż, jednocześnie dokumentując swoje zmagania na taśmie filmowej.

Zdaniem gościa "Kwadransa bez muzyki" każdy, kto czytał Bobkowskiego, marzy o takiej wyprawie. – Ciekawiło nas, co to znaczy pisać dziennik w czasie podróży. Czy da się utrzymać hiperoptymizm i radość życia w momencie, gdy przejechało się sto kilometrów, bolą nogi i doskwiera głód – mówił Filip Jacobson.

Jak przebiegała wyprawa rowerowa śladem słynnej podróży Andrzeja Bobkowskiego – w nagraniu audycji przygotowanej przez Dawida Dziedziczaka.

Fotografia
Fotografia z archiwum Filipa Jacobsona i Angeliki Herty

mc

Czytaj także

Andrzej Bobkowski - chuligan wolności

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 07:18
- Był odpowiednikiem angielskich angry young men i polskich "wściekłych" pisarzy - i to na długo przed ich pojawieniem się - pisała Maria Danilewicz-Zielińska. Więcej o autorze "Szkiców piórkiem" w serwisie specjalnym Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bobkowski nie jest dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 22:00
- Jest bezczelnie współczesny. My go właściwie dziś nie powinniśmy czytać, bo on nas na każdej stronie zawstydza - mówił w Dwójce prof. Marian Płachecki, uczestnik dyskusji o życiowych wyborach Andrzeja Bobkowskiego.
rozwiń zwiń